Pondelok25. november 2024, meniny má Katarína, zajtra Kornel

Vyriešte spor mimo súdnej siene

Chystáte sa riešiť nejaký pracovný, rodinný či obchodný konflikt súdnou cestou? Po nedávnom zvýšení súdnych poplatkov vás možno zaujme, že existuje tiež iná cesta, ako nezhody vyriešiť a ušetriť pritom nielen peniaze, ale aj nekonečné prieťahy na súde. Tou cestou je tzv. mediácia, teda mimosúdne riešenie sporov. Kto a kedy ju môže využiť?

Zákon o mediácii je na Slovensku účinný už viac ako rok a pol, hoci informovanosť o ňom je slabá a v praxi ho zatiaľ dostatočne nevyužívame. Je to len na našu škodu, pretože mediácia má oproti samotnému súdnemu procesu niekoľko výhod: je dvoj- až trojnásobne lacnejšia, rýchlejšia, efektívnejšia a najmä nenarúša vzájomné vzťahy.

Čo je to mediácia?
Je to mimosúdna činnosť, pri ktorej osoby pomocou tzv. mediátora riešia nejaký spor, ktorý vznikol z ich zmluvného alebo iného právneho vzťahu. Mediácia nevyužíva tradičné formy riešenia, ako je rozhodnutie autorít, ale verí v racionálne ovládanie konfliktu. Pomocou mediátora dáva priestor obom sporným stranám, aby sa samy dohodli na riešení akéhokoľvek sporu (od rodinného, pracovného, komunitného či obchodného) okrem sporov z trestného konania.

Kde vznikla?
Mediácia sa už pred niekoľkými desaťročiami začala využívať v Spojených štátoch amerických, odkiaľ sa neskôr rozšírila do Európy, kde ju v súčasnosti úspešne využívajú členské krajiny EÚ. Od roku 2002 sa pomocou britských expertov a s finančnou podporou britskej vlády začal pripravovať projekt zavádzania mediácie na Slovensku. Okrem iného bol prijatý zákon o mediácii.

Aký je postup?
„Zákonným predpokladom začatia mediácie je súhlas a dobrovoľná účasť oboch strán na nej a dohoda o osobe mediátora,“ vysvetľuje mediátor JUDr. Peter Bizub. Samotnej mediácii predchádza jej príprava. „Ak dostane mediátor žiadosť o mediáciu od jednej zo strán, kontaktuje druhú a v prípade jej súhlasu si od nej vyžiada stanovisko k predmetu ich sporu, pripraví na neutrálnom mieste mediačné stretnutie,“ dodáva Bizub. Po príprave nasleduje samotná mediácia. Mediátor usmerňuje rokovanie medzi stranami tak, aby tlmil ich konflikty, upevňovala sa ich dôvera a našli spoločné riešenie. Ak treba, rokuje s nimi i oddelene. Po určitom čase začnú spoločne formulovať čiastkové návrhy, a nakoniec dohodu, ktorú podpíšu. Ak sa tak nestane, výsledkom je len záznam o rokovaní.

Koľko to stojí?
V zákone o mediácii je mediátor charakterizovaný ako podnikateľ. Podľa JUDr. Bizuba sú však v súčasnosti, v čase zavádzania mediácie d o praxe a jej propagácie, ceny za ňu skôr symbolické. Hoci mediácia nie je úplne zadarmo, v porovnaní so súdnym procesom je finančne menej náročná. Sadzby za riešenie pracovných či rodinných sporov sa líšia od poplatkov, ktoré zaplatíte za spory komerčného charakteru.
Koľko mediácia stojí?

Nekomerčná sféra:
- susedské spory, rodinné spory, rozvody, komunitné spory, partnerské spory
- cena: štandardný poplatok 600 Sk za hodinu

Komerčná sféra:
- majetok, dedičstvo, obchod, pracovno- právny vzťah, konkurz, exekúcia, dodávateľsko-odberateľské vzťahy, finančné operácie, rozvod - bezpodielové spoluvlastníctvo manželov
- cena: závisí od hodnoty sporu, napr. pri spore od 100 000 do 200 000 Sk je to 10 % z jeho hodnoty (sadzba klesá s hodnotou sporu)

Štátna sféra:
- problém medzi štátnymi organizáciami, pracovno právne spory v štátnej sfére (štátne školstvo, zdravotníctvo a pod.)
cena: štandardý poplatok je 900 Sk, prípadne sa jeho hodnota odvíja od ceny sporu
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu