Týždeň plný kvalitného divadla. To sľubuje festival Pro-téza, ktorý sa bude konať 8. – 13. apríla v bratislavskom priestore súčasnej kultúry A4. Počas šiestich dní uvedie predstavenia, ktoré vznikli ako súčasť európskeho projektu Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície.
Môžete sa tešiť na silné príbehy v podaní Opery Národního divadla Praha, výborného budapeštianskeho divadla Plavebná spoločnosť Sputnik, Nového divadla z Krakova, divadla SkRAT z Bratislavy, rumunského Divadla Odeon či Štátneho divadla z Drážďan.
„Chceme, aby boli rešpektované ľudské práva!“ tento slogan napísal kriedou na stenu v roku 1981 v malom rumunskom meste šestnásťročný chlapec. Netušil, ako veľmi mu to zmení život. Na jeho prípad narazila svetoznáma režisérka Gianina Cărbunariu. Spoločne s hercami z divadla Odeon vyrozpráva v hre Typografia majuskula, ako sa tento mladý chlapec musel zúčastňovať nepríjemných výsluchov. Pod nátlakom tajnej polície sa postupne odvrátil od neho jeho otec, neskôr priatelia a napokon celé mesto.
Má štátny systém takú moc, aby si určil, kto je duševne zdravý a kto nie? To je len jedna z otázok, aké kladie Plavebná spoločnosť Sputnik v príbehu o psychiatričke R.Z., ktorá skončila ako pacientka v nemocnici pre duševne chorých. Diagnostikovali jej totiž schizofréniu. Ibaže ona tvrdila, že sa proti nej sprisahala štátna bezpečnosť. Psychiatria sa v absurdnej a humornej inscenácii Reflex režiséra Dániela D. Kovácsa a scenáristu Pétera Závadu stáva metaforou komunistickej spoločnosti, kde si nikto nemohol byť ničím istý a kde byť paranoidný ešte neznamenalo, že po vás nešli.
Po prvý raz sa na festivale Pro‐téza predstaví opera. Český hudobný skladateľ a autor libreta Aleš Březina v spolupráci s dramatikom a režisérom Petrom Zelenkom v nej spracovali príbeh kňaza Josefa Toufara, ktorý v roku 1950 zomrel na následky mučenia štátnou políciou. Jeho farníci totiž začali šíriť zvesť o zázraku, ktorý sa uskutočnil počas svätej omše. Toufar bol následne zatknutý a obvinený najskôr z podvodu, neskôr z homosexuality a pedofílie, pričom skutočným zámerom komunistickej moci bolo potlačiť vplyv cirkvi. Inscenáciou Toufar – Mučiace hry chcú autori vniesť svetlo do dlho tabuizovanej témy a očistiť nevinných.
Nie vždy sa stáva, že v divadelnej hre vyrozprávajú účinkujúci svoj vlastný príbeh. Nemecký režisér Clemens Bechtel si vybral do svojej inscenácie Môj spis a ja deväť mužov a žien z Drážďan, ktorí na divadelných doskách rozpovedia svoj vlastný príbeh. Na javisku sa tak vedľa seba ocitnú prenasledovaní i agent tajnej polície.
Podobne aj v poľskom predstavení hrá Ada Grudziński, dcéra známeho poľského disidenta a emigranta, samú seba. Režisér inscenácie (Na)sleduj ma, Radek Rychcik a scenárista Tomasz Kireńczuk, sa dlho snažili získať prístup do archívov štátnej polície. K archívnym materiálom totiž poľská legislatíva umožňuje prístup len historikom. Napokon natrafili na životné osudy bývalého dôstojníka Bezpečnostnej služby a fiktívne spojili jeho osud s postavou striptérky, ktorá je ochotná načúvať mu.
V utorok 8. apríla otvorí festival domáce divadlo SkRAT s predstavením Vnútro vnútra. Tvorcovia Ľubo Burgr a Dušan Vicen sa inšpirovali dodnes neobjasneným prípadom podivnej smrti dvojitého agenta a kňaza Coufala. Zaoberajú sa mechanizmami, ktoré v rámci tajnej polície ŠtB umožňovali budovanie paralelnej mocenskej štruktúry a vzájomnú kontrolu jednotlivých zamestnancov a spolupracovníkov na všetkých úrovniach tejto organizácie. Mechanizmami, ktoré môžu fungovať aj po zániku ŠtB.
Už tradične bude súčasťou festivalu výstava, rozličné besedy a prezentácia čítanky Paralelné príbehy, ktorá bude obsahovať takmer 30 prípadov z archívov tajných polícií Nemecka, Maďarska, Česka, Poľska, Rumunska a Slovenska.
Iniciátorom a koordinátorom európskeho projektu Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície je Asociácia Divadelná Nitra. „Zámer pripomínať si dlho tabuizovanú minulosť cez príbehy konkrétnych ľudí, ktoré boli nájdené v archívoch, dáva projektu autentickosť.“ hodnotí Darina Kárová, riaditeľka Divadelnej Nitry. „A možnosť cez postoje niekdajších obetí či vinníkov skúmať naše súčasné hodnoty, mu prepožičiava nevídanú energiu a étos.“
Festival autorského divadla Pro‐téza štartuje šnúru minifestivalov Paralelných životov. Vybrané inscenácie sa predstavia ešte v ďalších krajinách zapojených do projektu. Po Bratislave nasleduje mv júni festival v Staatsschauspiel Dresden, na ktorom bude okrem iného aj prezentácia knihy Paralelné životy vydaná v spolupráci s nemeckým vydavateľstvom Theater der Zeit. Termíny všetkých minifestivalov nájdete v kalendári na www.parallel‐lives.eu.
Organizátorom festivalu Pro‐téza je divadlo SkRAT. Podujatie sa koná pod záštitou primátora Hlavného mesta Bratislava Milana Ftáčnika a vďaka podpore Ministerstva kultúry, európskeho grantu Kultúra, Poľského inštitútu a Českého centra.