Bez slovenských kaskadérov sa zaobíde máloktorý režisér. Slovenská kaskadérska skupina Borseus má na konte množstvo zvučných filmov. Objavili sa v Kráľovi Artušovi či Dračom srdci.
Režisér Ridley Scott, s ktorým spolupracovali na Gladiátorovi a snímke Čierny jastrab zostrelený, si ich zavolal aj na nakrúcanie historického eposu Kráľovstvo nebeské. Film žne úspechy i na Slovensku a už si ho stihlo pozrieť viac ako 25 000 divákov.
Lepší než Američania
Skupina Borseus vznikla v roku 1989, no jej korene siahajú až do začiatku 70. rokov. Postupne sa od šermiarskych predstavení jej členovia prepracovali až k filmu, založili kaskadérsku asociáciu a získali obrovský kredit medzi filmármi.
„Mali sme šťastie, že nás zastupovala jedna viedenská agentúra. Cez ňu sme sa dostali k televíznemu seriálu Dynastia Straussovcov. Boli s nami spokojní, takže nás odporučili americkej produkcii, ktorá vo Viedni nakrúcala Troch mušketierov. A to bol vlastne náš prvý veľký zahraničný projekt,“ spomína Peter Hric, jeden zo zakladajúcich členov skupiny a hlavný odborník na kone.
Pri Troch mušketieroch sa skamarátil s koordinátorom kaskadérov Paulom Westonom: „Zavolal nás hneď o rok na nakrúcanie Vikingov a nakoniec sme s ním spravili osem filmov.“ Borseus si vybudoval u Američanov obrovský rešpekt a často ich volajú radšej než hollywoodskych či anglických kaskadérov. „Za rovnaké peniaze odvedieme lepšiu prácu, navyše, nie sme takí namyslení ako poniektorí Američania,“ vysvetľuje.
Scottovi obľúbenci
Keď Ridley Scott začal pripravovať Kráľovstvo nebeské, okamžite sa jeho štáb obrátil na Borseus. „Keďže sa film odohráva v období križiackych výprav, angažovali nás najmä ako jazdcov a šermiarov. Okrem nás tam boli kaskadéri z ďalších dvanástich krajín, ale my sme boli so 16 ľuďmi najpočetnejšia skupina. Dá sa povedať, že sme Ridleyho dvorní kaskadéri, takže sme robili všetky tie najhlavnejšie veci,“ právom sa pochválil Peter Hric.
Ridleyho Scotta považuje za režisérskeho génia: „Pri práci má neskutočný prehľad. Všetko si dokáže zorganizovať, vie presne, čo chce.“ Keďže so službami slovenských kaskadérov vládne v Hollywoode mimoriadna spokojnosť, o prácu sa nemusia báť. Najbližšie by sa mali objaviť v ďalšom americkom filme, ktorý by sa mal dokonca nakrúcať na Slovensku.
Peklo púšte
Slovenskí kaskadéri strávili na nakrúcaní Kráľovstva nebeského takmer štyri mesiace. Časť v Španielsku, no väčšinu času v marockej púšti pri úpätí pohoria Atlas. Tu nielen nakrúcali, ale aj trénovali kone a nacvičovali choreografiu. „Najnepríjemnejšia bola jazda vo vysokých dunách. Na prvý raz kone ani nechceli ísť, traja chlapi dokonca spadli. Nakoniec sa scéna podarila a nikto sa nezranil,“ opisuje tvrdý kaskadérsky chlebík Peter Hric.
V púšti sa museli vyrovnávať i s extrémnymi podmienkami: „Nakrúcali sme v krúžkovom brnení a nosili sme na sebe 20 až 25 kilogramov. Ráno som vstal, obliekol som si kostým a ihneď som sa spotil, hoci bola ešte prijateľná teplota. Cez deň sa bežne vyšplhala nad 35 stupňov Celzia. A keď náhodou ešte prišla piesočná búrka, tak sme prežívali pravé peklo.“
„Tvrďas“ Orlando
Pri nakrúcaní náročných bojových scén sa musí všetko detailne naplánovať a natrénovať. Do blízkosti hercov sa pri súbojoch dostanú iba profesionáli: „Musia tam ísť ľudia, ktorí vedia výborne šermovať, aby hercovi neublížili, a na druhej strane sa ubránia, keď ich začne mlátiť hlava-nehlava,“ usmieva sa Peter.
Pri Orlandovi Bloomovi, ktorý si v Kráľovstve nebeskom zahral hlavnú úlohu, mali mimoriadne veľa práce: „Orlando bol dosť tvrdý. Naučili ho, čo má robiť s mečom a vedel ho náležite použiť. Nešetril nás a bolo už iba na jednotlivých chalanoch, ako sa ubránia. Profesionálny kaskadér vie, kedy má úder zastaviť, no nielen Orlando, ale aj iní herci, to až tak v rukách nemajú. Vtedy si musíte udržať odstup, pretože ľahko sa stane, že nejakú ranu schytáte.“