Sobota23. november 2024, meniny má Klement, zajtra Emília

Nedajte sa oklamať bublinkami

V týchto dňoch sa ľudia čoraz viac orientujú na nákup rôznych nápojov. Víno patrí na štedrovečerný stôl, ale hlavne Silvester si bez vína väčšina z nás nevie ani predstaviť. Ale pozor, aj medzi nimi sú veľké rozdiely. Viete, ako rozpoznať sekt, šampanské či sýtené víno? Ktoré sa k akým jedlám hodia, ako sa majú skladovať a aká má byť správna teplota pri servírovaní?

Mylnou predstavou väčšiny domácností je, že tým, čím si pri oslavách pripíjajú, je šampanské. Takto sa označuje iba šumivé víno pochádzajúce z oblasti Champagne, nachádzajúcej sa na severe Francúzska. Ostatné šumivé vína sa nazývajú sekty.

Poznátezákladné rozdiely?
Ako vysvetlil Miloslav Popovič zo spoločnosti Hubert J.E., sekt alebo inak šumivé víno sa vyrába z kvalitnej zmesi vín a oxid uhličitý, ktorý obsahuje, pochádza z kvasenia. Takýto mok získava bublinky a jemné perlenie prirodzeným spôsobom, takže ani po otvorení fľaše nevyšumí tak rýchlo, ako napríklad pri sýtených vínach. Tie sú lacnejšou náhradou sektu a oxid uhličitý sa do nich pridáva umelo, sýtením.

Ako ho správne skladovať
„Všeobecne sa odporúča, aby sa sekt po jeho zakúpení príliš dlho neskladoval. Umiestniť by sa mal na chladné tmavé miesto, a to buď do pivníc alebo chladničky na víno. Fľašu radšej postavte, nepoložte, pretože tým znížite možnosť vzniku pachute po korku a úbytku tlaku,“ vysvetľuje Popovič. Škodlivé je tiež kolísanie teplôt, časté ochladzovanie sektu škodí rovnako ako jeho preprava v príliš prekúrenom aute.

Nezabúdajte na teplotu
Nesprávne vychladené vína neprinášajú ten správny pôžitok a buď sa z nich neuvoľňujú vonné látky, alebo majú, naopak, skreslenú chuť. Biele a ružové vína by ste mali podávať pri teplote 10 až 12 °C, červené najlepšie chutia pri izbovej teplote, teda okolo 16 – 18 °C. Šumivé biele víno a šampanské vychlaďte na 5 až 7 °C, ružový sekt na 6 až 8 °C a červený na 9 – 11 °C. Sekt nalievajte do vysokých úzkych pohárov z tenkého číreho skla.

Aký nápoj k jedlu
V zásade platí, že k bielemu mäsu sú vhodné biele vína a k tmavému červené. Pred jedlom sa vyhnite prípitku s tvrdým alkoholom, pretože môže vyvolať nežiaduce vnemy. Vhodnejšie sú skôr vermuty, dezertné, likérové, šumivé vína či suché scherry. K smaženým a pečeným rybám sa hodia vína bielych aromatických odrôd, k zákuskom i ovociu polosladké a sladké vína či sekty. Šumivé a perlivé vína by sa mali podávať k slaným koláčom, opekancom s makom alebo rybacím šalátom. K rybacej alebo kyslej šošovicovej polievke sa víno neservíruje.

Označovanie vín
Pri samotnom vyberaní vín si nezabudnite dobre pozrieť etikety. Zákon totiž presne určuje, čo všetko musia obsahovať. Predovšetkým treba vedieť, že musia byť preložené do slovenčiny. Ďalej by mali mať tieto údaje:
• meno alebo adresa vinára, pri právnickej osobe jej názov a sídlo,
• obchodný názov a pri akostnom odrodovom, akostnom s prívlastkom a akostnom z ohraničenej vinohradníckej plochy aj názov odrody,
• štátne kontrolné číslo (akostné s prívlastkom, akostné z ohraničenej plochy a tokajské víno),
• objem balenia,
• číslo výrobnej dávky,
• obsah alkoholu,
• ďalšie údaje pre jednotlivé druhy vína.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu