KOŠICE - Legendárne autobusy Ikarus na Slovensku končia. Posledné autobusy v krajine dojazdia tento víkend v Košiciach. Známe vozidlá desaťročia slúžili v mnohých mestách, napríklad v Česku však už jazdia len v meste Tábor. Maďarské autobusy s nezameniteľným socialistickým dizajnom sa medzitým stali zberateľskými kúskami.
"Ikarusy 280 vyraďujeme postupne od septembra, ich posledná jazda sa stane slávnosťou, rozlúčime sa s nimi totiž po 35-ročnej službe," uviedla hovorkyňa Dopraveného podniku mesta Košice (DPMK) Monika Murová. Na spanilej jazde, ktorá sa skončí na Hlavnej ulici, sa podľa Murovej využije posledná pätica autobusov. Podnik je jediným v krajine, ktorý tieto autobusy ešte pravidelne využíval v bežnej prevádzke. Začiatkom roku 2008 Ikarusy z prevádzky vyradil bratislavský dopravný podnik.
Medzi košickými autobusmi zelenobielej farby nebude nebude na slávnostnej derniére chýbať menej častý dvojdverový modrý Ikarus 280.10. Ten nie je majetkom dopravného podniku, o jeho údržbu sa stará bratislavský Klub historických autobusov. Ikarusy sa totiž po desaťročiach prevádzky stali aj predmetom záujmu zberateľov historických vozidiel.
Kĺbové Ikarusy, najčastejšie známe v tmavočervenej farbe, odviezli v Košiciach v uplynulých desaťročiach milióny pasažierov a prešli len v meste desaťtísice kilometrov. "Boli to veľmi spoľahlivé autobusy, často zachraňovali situáciu najmä v zime. Keď iné stroje nedokázali vyraziť do prevádzky, bol na Ikarusy vždy spoľah," uviedol riaditeľ Úseku dopravy DPMK Michal Dekánek, ktorý je tiež fanúšikom Ikarusov. Dieselové autobusy navyše neboli náročné na údržbu, poznamenal Dekánek.
Ikarusy, ktoré vyrábali v továrni na predmestí Budapešti, spoznali cestujúci v asi 90 krajinách sveta, medzi nimi napríklad aj v Kanade či Spojených štátoch. Väčší počet ich v súčasnosti stále jazdí v Maďarsku, autobusy tam totiž podľa Dekánka prešli viacerými vlnami generálnych opráv. Značka neskôr zanikla a závod sa stal súčasťou holdingu Irisbus.