CHICAGO - Novú umelú kožu, ktorá vôbec prvýkrát dokáže "cítiť" dotyk, vyvinuli americkí vedci. Vytvorili ju z elastického polovodivého materiálu a dúfajú, že by v budúcnosti mohla umožniť vylepšenie protetických končatín, ale tiež vytvorenie robotov so stlačením tak jemným, že dokážu uchopiť vajcia, bez toho, aby sa rozbilo. Informovali o tom tlačové agentúry.
Vedci sa už dlho potýkajú so spôsobom, ako vytvoriť roboty schopné spoznať, koľko sily je potrebnej napríklad na uchopenie pečúcej panvice a koľko k zdvihnutiu vajca. "Ľudia vedia, ako držať krehké vajíčko, bez toho, že ho rozbijú," hovorí inžinier Ali Javey z Kalifornskej univerzity, ktorý viedol jeden z dvoch tímov, ktoré objavy umelej kože oznámili v časopise Nature Materials.
"Keby sme niekedy chceli napríklad robota, ktorý dokáže servírovať jedlo, potom by sme sa mali postarať o to, že nebude rozbíjať poháre na víno. Ale chceli by sme aj robota, ktorý unesie plný hrniec, bez toho, aby ho upustil," vysvetľuje Javey.
Jeho tím našiel spôsob, ako vytvoriť ultramalé "nanodrôty" zo zmesi silikónu a germánia a z nich potom lepivú blanu, v ktorej sú nanodrôty rozmiestnené v rovnomernom vzorci. Tieto polovodivé blany potom vedci pokryli vrstvičkou gumy citlivej na tlak. Skúšky tohto materiálu preukázali, že je schopný rozlíšiť rozsah sily od písania na klávesnici po držanie nejakého predmetu.
Druhý tím, ktorý na Stanfordovej univerzite v Kalifornii vedie inžinierka chémie Zhenan Baová, použil rozdielny prístup, ktorého výsledkom je materiál tak citlivý, že dokáže spoznať váhu sadajúceho motýľa.
Tento materiál bol vytvorený z presne sformovaných, vysoko elastických gumových vrstvičiek medzi elektródami v pravidelnej mriežke maličkých pyramíd. "Keď sa materiál napne, umelá koža zmeria zmenu elektrickej aktivity," vysvetľuje Baová. "Zmena v hrúbke materiálu je prevedená do elektrického signálu," dodáva.
Jej tím dúfa, že by umelá koža mohla byť raz využitá na obnovenie pocitu dotyku u ľudí s umelými končatinami. Vedci však najprv budú musieť preskúmať a lepšie spoznať spôsoby, ako sústavu senzorov napojiť na nervový systém človeka.