BRATISLAVA - Ľuďom, ktorí pravidelne pracujú desať alebo jedenásť hodín denne, hrozí až o 60 percent vyššie riziko srdcových chorôb. Zistili to britskí vedci z University College London, ktorí svoje poznatky publikovali v časopise European Heart Journal.
Odborníci sledovali približne 6000 štátnych zamestnancov, u ktorých sa snažili zistiť mieru rizika vzniku srdcových chorôb. Po započítaní ostatných rizikových faktorov ako napríklad fajčenie zistili, že ľudia, ktorí pravidelne pracovali tri až štyri hodiny nadčas, mali o približne 60 percent vyššie riziko vzniku niektorého zo srdcových ochorení.
Celkovo vedci na čele s Miannou Virtanen zaznamenali 369 prípadov srdcových chorôb s následným úmrtím alebo infarktov, pričom počet odpracovaných nadčasových hodín s väčšinou týchto prípadov úzko súvisel. Presné príčiny prepojenia medzi počtom nadčasových hodín a zvýšeným rizikom srdcových ochorení nie sú zatiaľ známe.
Ľudia, ktorí trávia viac času v zamestnaní, majú menej času na relax a fyzické aktivity a taktiež môžu trpieť stresom, depresiami alebo pocitmi úzkosti. Títo ľudia majú taktiež vyššiu tendenciu chodiť do práce, aj keď sú chorí.