DUŠANBE - Pracovníci magistrátu hlavného mesta Tadžikistanu začali v utorok strhávať veľkoplošné reklamy mobilných operátorov po tom, ako prezident Emomali Rachmon minulý týždeň tieto zariadenia označil za "škodlivé".
"Starosta uvalil obmedzenia na umiestňovanie bilbordov propagujúcich mobilných operátorov," uviedol pre tlačovú agentúru AFP Šavkat Sajidov, hovorca primátora mesta Dušanbe. "Ich plagáty a bilbordy budú v rámci hlavného mesta odstránené. Nahradia ich informácie o tom, čo je prospešné pre vaše zdravie," dodal.
Tadžikistan získal nezávislosť od Sovietskeho zväzu po jeho rozpade v roku 1991 a dodnes je najchudobnejšou spomedzi bývalých sovietskych republík. Napriek tomu však na jedného obyvateľa tejto 8-miliónovej krajiny pripadá takmer rovnaký počet používateľov mobilných telefónov. Tadžický autoritársky prezident okrem zdravotných kritizoval aj ich iné nepriaznivé dopady. Podľa neho sú mobily príliš drahé pre obyvateľov, ktorých priemerný mesačný príjem dosahuje na základe štatistík Medzinárodného menového fondu len 133 eur. "Každá rodina má dnes šesť telefónov, do roka to však bude len jeden telefón na osobu," vyhlásil Rachmon minulý týždeň. "Ničia rodinu, pretože za svoje telefónne účty platia ľudia ročne stovky dolárov," dodal.
Nejde o prvý prípad, keď sa vláda snaží obyvateľom nadiktovať, akým spôsobom majú využívať svoje peniaze. V roku 2007 úrady rozhodli o maximálnej sume, ktorú môžu ľudia minúť na svadby a pohreby.