Utorok5. november 2024, meniny má Imrich, zajtra Renáta

Najdlhšie žijú muži na Islande a ženy na Cypre

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Jupiterimages)

WASHINGTON - Choroba AIDS, fajčenie a obezita sú hlavnými faktormi, ktoré brzdia pokrok v globálnej snahe pomôcť ľuďom, aby žili dlhšie. Za posledných 20 rokov sa zhoršila úmrtnosť v 37 krajinách, medzi ktoré patria napríklad aj postsovietske republiky.

Vyplýva to z novej štúdie, ktorá dnes vyšla v odbornom lekárskom časopise The Lancet. Z celého sveta majú najmenšie riziko predčasnej smrti muži na Islande a ženy na Cypre, najhoršie vyhliadky majú muži vo Svazijsku a ženy v Zambii.

V štúdii, ktorá sledovala údaje od roku 1970 do súčasnosti, vedci zistili, že sa rozširuje priepasť medzi štátmi s najvyššou a najnižšou predčasnou úmrtnosťou u dospelých vo veku od 15 do 60 rokov. Tieto zistenia sú v kontraste s detskou úmrtnosťou a počtom úmrtí žien pri a po pôrode, ktoré celosvetovo prevažne klesajú.

Odborníci pritom dlho predpokladali, že ak bude klesať detská úmrtnosť a zlepšovať sa zdravotný systém jednotlivých krajín, bude analogicky klesať aj úmrtnosť dospelých. Vedci vedení Christopherom Murrayom z Washingtonskej univerzity však zistili niečo iné.

"Celosvetovo je zvrat v trende úmrtnosti dospelých, ktorý nastal v 90. rokoch minulého storočia, pravdepodobne dôsledkom pandémie HIV a prudkého nárastu úmrtnosti dospelých v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu," napísali vedci. "Jedným z najpozoruhodnejších zvratov je rýchly pokles ženskej úmrtnosti v južnej Ázii; v roku 1970 to bola oblasť s najväčším rizikom ženskej úmrtnosti, ale do roku 2010 riziko úmrtia pred 60. rokom života tú u žien kleslo o 56 percent."

Murray s kolegami použili zložitý vzorec, s ktorého pomocou vypočítali pravdepodobnosť, že človek, ktorému je v danom okamihu 15 rokov, zomrie pred dovŕšením 60. roku veku. Zistili, že za posledných 40 rokov celosvetovo pokleslo takto definované riziko úmrtia v dospelosti u žien o 34 percent a u mužov o 19 percent. Celkovo najhoršie dopadlo Svazijsko, kde je úmrtnosť deväťnásobná v porovnaní s celkovo najlepším Cyprom.

Niektoré krajiny zaznamenali prudký prepad. Napríklad Rusko bolo v úmrtnosti žien v roku 1970 na 43. mieste, zatiaľ čo v roku 2010 spadlo na 121. priečku. V celkových hodnotách sa prepadli aj Spojené štáty, kde 60 percent dospelých trpí nadváhou alebo je obéznych. V ženskej úmrtnosti tak USA spadlo z 34. priečky v roku 1990 na súčasné 49. miesto a pre mužov zo 41. na 45. priečku - napríklad za Čile, Tunisko, Líbyi či Albánsku.

Murray hovorí, že chcel preštudovať úmrtnosť dospelých, pretože si myslí, že sa celosvetovo venuje príliš veľká pozornosť snahe pomôcť prežiť malým deťom. "Každý rok zomrie viac ako 7,7 milióna detí pred dosiahnutím piateho roku veku, ale viac ako trojnásobok dospelých - takmer 24 miliónov - umiera ročne pred dosiahnutím šesťdesiatin," napísal jeho tím. "Prevencia predčasného úmrtia dospelých je rovnako dôležitá pre globálnu zdravotnú politiku ako zlepšenie šancí na detské prežitie."
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu