WASHINGTON - Odber bakteriálnych vzoriek na mieste činu sa možno čoskoro stane novou kriminalistickou metódou. Americkí vedci v odbornom časopise Proceedings uviedli, že zloženie kolónie baktérií žijúcich na ľudskej ruke je do značnej miery individuálne.
"Každý z nás po sebe v každodennom živote zanecháva jedinečnú bakteriálnu stopu," napísal vedúci vedeckého tímu Noah Fierer z Coloradskej univerzity.
Vedci v jednom z testov odobrali bakteriálne vzorky z počítačovej myši, ktorej sa predtým 12 hodín nikto nedotýkal. Porovnali baktérie, ktoré mal na rukách majiteľ myši, s baktériami 170 ďalších náhodne vybraných ľudí. Najviac sa skutočne podobali bakteriálnej kolónii z myši a z rúk jej vlastníka.
Vedci pripúšťajú, že ich technika zatiaľ fungovala s presnosťou 70 až 90 percent, ale výskum je vraj v počiatočnej fáze. Po zlepšení metódy by malo byť možné bezpečne identifikovať osobu, ktorá sa dotýkala matného predmetu alebo dokonca textílie.
Podľa Fierera obsahuje ľudská ruka v priemere 150 druhov baktérií. Priemerne len približne 13 percent z nich pritom zdieľajú dve ľubovoľné osoby.