Plastické operácie prestávajú byť tabu. Zmeny vizáže pomocou skalpela ponúkli v priamom prenose už mnohé zahraničné televízie. Prvou lastovičkou u nás je STV.
Prečo sa verejnoprávna inštitúcia rozhodla pre takýto program? Má byť šokom pre diváka, alebo ide o pomoc hendikepovaným? Majú šancu takéto relácie na Slovensku uspieť a je to vôbec etické? Odpovede sme hľadali u tvorcov relácie i odborníkov.
Nebude striekať krv!
O vyjadrenie sme požiadali aj člena manažmentu STV Branislava Zahradníka. „Nikto zo Slovenskej televízie nepovedal, že ukážeme plastické operácie v priamom prenose. Odvysielame špeciálne vydanie štyroch častí relácie Zmenáreň. Chceme v nej pomôcť ľuďom, ktorí trpia hendikepom a pre nedostatok financií si nemôžu dovoliť zákrok plastických chirurgov. Práve týmto ľuďom dávame šancu, pričom dodržíme všetky, nielen lekárske, ale aj humánne prístupy. Nejde o priamy prenos, nestrieka krv. Ukážeme človeka pred operáciou, zostrih z operácie a výsledný efekt po nej.“ Podobné názory zdieľajú aj pracovníci tvorivého štábu. Všetci sú presvedčení, že ide o správnu vec a že operácie pomôžu týmto dobrovoľníkom nájsť si lepšiu prácu, partnera alebo prežiť plnohodnotný život. „Plastická operácia nie je strašiakom, ale bežná vec. Počas niekoľkoročného pôsobenia v televízii som robila zopár filmov, ktoré sa dotýkali operácií – predĺženie nohy, poruchy srdca. Nikto sa nepozastavil nad tým, že je to neetické. Je diskutabilné, kde sú etické hranice utrpenia. Relácie nebudú návodom, aby sme sa vylepšovali a vyzerali ako konfekčné odevy, pretože práve v rozmanitosti je ľudstvo pekné. Ale ak má človek hendikep, tak prečo to nezmeniť,“ hovorí dramaturgička relácie Judita Gembická. Plastickej operácii sa vybraní záujemcovia podrobili na špičkovom oddelení plastickej chirurgie v Ružinovskej nemocnici v Bratislave za asistencie celého televízneho štábu STV.
Dočkali sa zmeny
Či STV stavila na dobrého alebo zlého koňa, ukážu až píplmetre. Isté však je, že niekoľkym ľuďom pomohla aspoň na čas znášať ich životné peripetie. Na výzvu STV sa prihlásilo 67 odvážlivcov (medzi nimi 5 muži), na konkurz pozvali 18 z nich, nakoniec prišlo 17 ľudí. Porota v zložení primára plastickej chirurgie, psychologičky, módneho návrhára a kozmetickej poradkyne vybrala 5 uchádzačov. Jedným z kritérií výberu bolo demonštrovať najčastejšie hendikepy na tvári spojené so životným trápením. Korekčné úpravy tváre i poprsia absolvovali dobrovoľníci postupne.
Šťastná vďaka skalpelu
Diváčka Katarína Daxnerová (41) z Rimavskej Soboty sa výzve na plastické operácie veľmi potešila. „Už dlhší čas ma trápili ovisnuté spodné viečka, a tak som pozbierala odvahu a prihlásila som sa. Keď ma pozvali na konkurz, moje nádeje pomaly zhasínali, pretože tam boli závažnejšie, poúrazové stavy.“ Katarínu však nakoniec predsa vybrali, ale šťastie striedal strach. „Snažila som sa ho potláčať vidinou krajšej tváre a dnes som veľmi spokojná, pretože takýto zákrok bol pre mňa finančne nedostupný. Neprekážal mi pri ňom štáb STV a ani to, že ho ukážu na obrazovke,“ dodáva.
Zuzana Belohorcová nie je proti
Medzi známymi tvárami, ktoré sa objavia v špeciálnej sérii relácie Zmenáreň, bude aj bývalá moderátorka šteklivých erotických relácií Zuzana Belohorcová. Bola by ochotná zúčastniť sa na takejto reality šou za pomoci skalpela? „Ak sa niekto rozhodne pre plastickú operáciu, musí byť stotožnený s tým, že to naozaj chce. Teraz by som žiadny zákrok plastickej chirurgie nepodstúpila, pretože som sama so sebou spokojná. Ale ako sa hovorí, nikdy nehovor nikdy ... Zdá sa mi to drastické a obdivujem ženy, ktoré majú na to odvahu. Znehybnením mimických vrások pomocou botulotoxínu, čo sa robí ambulantne pomocou injekcie a trvá pár minút, sa netajím a nepovažujem to za chirurgický zákrok.“