NEW YORK - Za zmiznutím dinosaurov možno stojí toxická riasa a nie asteroid, ako sa vedci domnievali. Dvaja výskumníci z americkej Clemson University predpokladajú, že práve toxín, ktorý produkujú riasy, už neraz vážne ohrozil život na Zemi.
Nová teória, ktorú predstavili geológ James W. Castle a toxikológ John H. Rodgers počas každoročného stretnutia Geologickej spoločnosti, oslobodzuje supervulkány a asteroidy spod obvinenia za masívne vyhynutie. Titul "najväčšieho ničiteľa" tak prechádza do rúk toxickej riasy, ktorá sa v súčasnosti nachádza všade, kde je dostatok vody. Za normálnych podmienok, našťastie, tieto mikroskopické rastliny existujú len vo veľmi malých koncentráciách, a preto nepredstavujú nebezpečenstvo pre okolitý život. Situácia sa však radikálne zmení, keď sa vody ohrejú a náhle ich znečistí veľké množstvo prachu.
V takýchto prípadoch sa riasy začínajú množiť obrovskou rýchlosťou, dokonca až tak veľmi, že sú schopné skoncovať so všetkým živým naokolo - rybami, medúzami, dinosaurami, či dokonca ľuďmi. Podľa Castlea a Rodgersa sa v piatich najväčších prípadoch vyhynutia v histórii našej planéty, stalo práve toto. Výskumníci zistili, že práve v čase jednotlivých epizód vymierania, sa prudko zvýšila prítomnosť stromatolitov - usadenín tvorených povlakmi kalu bohatého na karbonáty, ktorý sa vyzrážal, alebo mechanicky prilipol na povrch porastov siníc či baktérií.
Keď na Zem dopadne veľký asteroid, dážď prachu a iných materiálov, ktorý sa dostane do vody, sa zmení na nevyčerpateľný zdroj obživy pre riasy a ich populácia sa začne prudko množiť. Týmto spôsobom sa uvoľnia veľké množstvá chemických prvkov a toxínov, ktoré môžu mať za následok podráždenie pokožky či dokonca smrť otrávením. Tieto škodlivé chemické látky najskôr napadnú rastliny, následne bylinožravce, ktoré sa nimi živia, a ako posledné zasiahnu mäsožravce pojedajúce nakazené živočíchy.
Ak je spomínaná teória správna, môže vedcom pomôcť odhaliť potenciálne nebezpečenstvo, ktoré riasy predstavujú v súvislosti s klimatickými zmenami. "Väčšie množstvo rias priamo súvisí s nárastom teplôt," vysvetľuje Castle. Výskumník dodáva, že tento druh toxických rias sa pomaly prostredníctvom riek a jazier presúva na sever. Taktiež sa nachádza v pobrežných oblastiach, kde je teplota vody čoraz vyššia. Rozšírenie riasy je nebezpečné nie len pre zvieratá, ale aj pre ľudí, pretože môžu napadnúť hlavné rezerváre pitnej vody.