Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Dinosaury sa ukrývali pod zem, aby unikli extrémnym podmienkam

(Zdroj: SITA)

ATLANTA - Nedávny objav najstaršej známej dinosaurej skrýše ukazuje, že dinosaury sa extrémnym podnebným podmienkam prispôsobovali ukrytí v zemi.

"Považujem to za jeden z fascinujúcich aspektov polárnych dinosaurov, najmä keď ich zasadíme do prostredia, kde mohol byť sneh, ľad a tma počas dlhého obdobia roka," povedal paleontológ Anthony Martin z Emory University. Paleontológ objavil 110 miliónov rokov starú skrýšu nachádzajúcu sa na juhovýchodnom pobreží, v oblasti kedysi susediacej s Antarktídou s náleziskami bohatými na dinosaurie kosti.

Martin bol takisto súčasťou tímu, ktorý v roku 2006 odkryl prvý známy dinosaurí úkryt, podzemný brloh v americkom štáte Montana, ktorý obsahoval 95 miliónov rokov starú dinosauriu rodinu. Ako sám tvrdí, v Austrálii ostal šokovaným, keď našiel úkryt, ktorý síce neobsahoval fosílie, ale bol takmer identický s brlohom nájdeným v Amerike. Pre vek, tvar, rozmer a iné charakteristiky brlohu sa Martin domnieva, že jeho obyvateľmi boli malé dinosaury skupiny Ornithopoda, ktoré dosahovali rozmery veľkého leguána a boli schopné stáť vzpriamene na zadných nohách.

Bylinožravce sa do svojich podzemných komôr dostávali tak, že zostúpili po špirálovom priechode, ktorý bol vyhrabaný na brehoch riek na zalesnenej rovine. Nový objav naznačuje, že podobné dinosaurie druhy si na protiľahlých kútoch Zeme vyhrabávali úkryty už milióny rokov. Podľa Martina, v teplejšom podnebí starobylej Montany to robili najmä preto, aby chránili svoje mladé. Zistenia sú publikované v júlovom vydaní časopisu Cretaceous Research.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu