BRATISLAVA - Podľa aktuálneho prieskumu až 46 percent opýtaných študentov v pracovných dňoch nečíta knihy.
Prieskum o čítaní, vzťahu ku knihám, knižniciam a k informáciám, na ktorom sa zúčastnilo 1 515 žiakov ôsmeho a deviateho ročníka základných škôl a prvého a druhého ročníka stredných škôl v Bratislavskom kraji, tiež ukázal, že 54 percent žiakov nenavštevuje žiadnu knižnicu. Len 17 percent respondentov prečítalo v minulom školskom roku tri alebo viac kníh povinného čítania.
Informácie sprístupnilo šesť verejných knižníc v kraji, a to Mestská knižnica v Bratislave, Malokarpatská knižnica v Pezinku, Staromestská knižnica v Bratislave, Knižnica Ružinov v Bratislave, Knižnica Bratislava - Nové Mesto a Miestna knižnica Petržalka v spolupráci s Katedrou knižničnej a informačnej vedy Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Z prieskumu podľa odborníkov vyplýva, že tradičné tlačené médiá ako zdroj informácií strácajú svoje postavenie. Na druhej strane internet je spôsob získavania informácií, ktorý je presýtený nekvalitnými a pochybnými zdrojmi. Analýza postojov mladých ľudí ukazuje, že problémom nie je prestíž či imidž knihy a čítania, problém je v samotnej schopnosti čítať.
Mladí ľudia čítajú málo najmä preto, že čítať nevedia a nie sú naučení nájsť si zaujímavý materiál. Potvrdila sa dôležitosť vplyvu rodinného zázemia pri rozvoji čitateľskej a informačnej gramotnosti mladých ľudí. Ak sú knihy a čítanie súčasťou rodinného života, siahnu mladí ľudia po nich pri vyhľadávaní informácií častejšie.