Deti sú zvedavé, rady skúšajú nové veci a siahajú aj za hranice možností, čo platí aj pre internet. Sami prejavte väčší záujem o to, aké stránky si vaša ratolesť prehliada a s kým komunikuje.
Ľahké zavádzanie
Dieťa môže veľmi ľahko naletieť podvodníkovi alebo človeku, ktorý ho neskôr začne obťažovať, prípadne navádzať na niečo, čo by sa vám zjavne nepáčilo. Nie je veľkou neznámou, že sa mnohí na takzvanom "chate" (diskusia cez internet) radi prezentujú v čo najlepšom svetle. Jednoducho si pripisujú také fyzické a povahové vlastnosti, ktoré so skutočnosťou nemajú nič spoločné. Možnosť vystupovať anonymne bez možnosti postihu bola vždy lákavá a internet to bezvýhradne poskytuje. Každý užívateľ je neznámym do momentu, kým on sám neodhalí svoju pravú identitu. Všetky prehliadané stránky sa ukladajú do histórie stránok - do prehliadača (browsera).
Ako kontrolovať
"Týmto spôsobom si zoznam posledných navštívených stránok môže rodič zobraziť, a tak skontrolovať, ktoré domény boli naposledy navštevované," uvádza Radoslav Bielka, hovorca Slovac Telecomu. Zoznam však možno jednoducho vymazať, a tak "zahladiť stopy". Avšak niektoré internetové prehliadače (napríklad Internet Explorer) obsahujú jednoduchý nástroj na nastavenie úrovne povoleného obsahu. Najspoľahlivejším spôsobom je inštalácia špeciálneho softvéru, v ktorom rodič nadefinuje presnú množinu stránok v prehliadači povolených," hovorí R. Bielka. Väčšina týchto programov ponúka veľmi spoľahlivú ochranu a mnoho užitočných funkcií navyše. Napíklad blokovanie vulgarizmov, časové obmedzenie pripojenia na internet atď.