LONDÝN - Štúdia vedcov z London School of Hygiene and Tropical Medicine priniesla alarmujúce predpovede o úmrtnosti v dôsledku klimatických zmien v Európe. Do konca storočia by mohlo nadmerné teplo spôsobiť smrť takmer šiestich miliónov Európanov. Najviac ohrozené sú juhoeurópske mestá, pričom výsledky zdôrazňujú potrebu okamžitých opatrení na zmiernenie klimatickej krízy.
Podľa novej štúdie zverejnenej v prestížnom časopise Nature Medicine by mohlo do konca roku 2099 zomrieť na nadmerné horúčavy až 5,8 milióna ľudí v Európe. Vedci zároveň upozorňujú, že tento počet nezahŕňa úmrtia spôsobené extrémnymi poveternostnými udalosťami, ako sú požiare, záplavy či tropické búrky, takže skutočný počet obetí môže byť ešte vyšší. „Náš výskum ukazuje, že pokles úmrtí spôsobených chladom bude úplne vyvážený prudkým nárastom úmrtí v dôsledku tepla,“ uviedol vedúci autor štúdie, doktor Pierre Masselot.
Najviac postihnutými oblasťami budú juhoeurópske mestá, ako Barcelona, Rím, Neapol a Madrid, kde sa očakáva najväčší počet obetí spojených s horúčavami. Masselot zdôraznil: „Ak nebudeme urýchlene konať, následky v Stredomorí môžu byť katastrofálne. Ak však prijmeme udržateľnejší prístup, mohli by sme do konca storočia zachrániť milióny životov.“ Vedci preto apelujú na intenzívne zmierňovanie klimatických zmien a adaptáciu na extrémne horúčavy.
Štúdia taktiež vyvracia mylnú predstavu, že klimatické zmeny prinesú prevažne pozitívne dopady v dôsledku poklesu úmrtí spôsobených chladom. „Nárast úmrtí v dôsledku horúčav neustále prevyšuje zníženie úmrtnosti spôsobenej chladom vo všetkých uvažovaných scenároch,“ tvrdia vedci. Štúdia celkovo ukazuje, že aj keď vezmeme do úvahy úmrtia súvisiace s podchladením, do roku 2099 zahynie v dôsledku horúčav 2,3 milióna Európanov.