USA - Zrkadlové baktérie, revolučný vedecký objav s potenciálom liečiť nevyliečiteľné choroby, môžu podľa odborníkov predstavovať smrteľné riziko pre celé ľudstvo. Viacerí vedci vrátane laureátov Nobelovej ceny varujú pred nekontrolovanými následkami tohto kontroverzného výskumu a žiadajú jeho okamžité zastavenie.
Skupina popredných vedcov vrátane nositeľov Nobelových cien spustila poplach ohľadom výskumu takzvaného „zrkadlového života“ – baktérií vytvorených zo zrkadlových molekúl. Tieto molekuly, ktoré sú reverznými obrazmi prirodzene sa vyskytujúcich látok, by mohli priniesť prelomové riešenia pri liečbe chronických chorôb. Odborníci však upozorňujú, že riziko spojené s ich vytvorením je priveľké. „Tento výskum predstavuje bezprecedentnú hrozbu pre ľudstvo,“ uviedol evolučný biológ Vaughn Cooper, informuje denník The Guardian.
Hlavný problém spočíva v tom, že zrkadlové baktérie by mohli uniknúť do prírody a obísť obranné mechanizmy existujúcich živých organizmov. Bez účinných antibiotík by tieto mikroorganizmy mohli spôsobiť smrteľné infekcie nielen u ľudí, ale aj u zvierat a rastlín. Napriek tomu, že úplné vytvorenie zrkadlových baktérií by trvalo minimálne desaťročie, už teraz vedci varujú pred možnými katastrofálnymi následkami.
V článku publikovanom vo vedeckom časopise Science vyzývajú odborníci na celosvetovú diskusiu o výskume zrkadlových molekúl a žiadajú pozastavenie všetkých experimentov, kým nebude zaručená ich bezpečnosť. „Hoci sme nadšení z doterajších výsledkov, musíme byť zodpovední. Potenciálne riziko ďaleko prevyšuje akékoľvek výhody,“ píšu autori článku. Zatiaľ nie je jasné, či a kedy budú tieto vedecké experimenty opäť povolené.