Streda4. december 2024, meniny má Barbora, Barbara, zajtra Oto

Fotograf zachytil počas lavíny TAJOMNÉ modré svetlo: Odborníkom spadla sánka! VIDEO Extrémne vzácneho javu

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

S-ČCHUAN - Keď sa Shengyu Li pokúšal zachytiť časozberný záber hviezdnych stôp za horou Xiannairi v čínskom S'-čchuane, podarilo sa mu odfotografovať veľmi ojedinelý úkaz - záhadné modré svetlo zdokumentované počas lavíny. Podľa odborníkov môže ísť o výnimočný elektromagnetický jav.

V stredu 27. októbra fotografoval čínsky astrofotograf Shengyu Li v oblasti hory Xiannairi. Práve vtedy sa zo svahu uvoľnil kus ľadu a spustil malú lavínu. Ide síce o bežný jav, ale čoskoro sa ukázalo, že zdokumentoval niečo výnimočné. Na záberoch je totiž medzi zosúvajúcim sa ľadom a snehom vidieť aj modrý záblesk. „Nenašli sme žiadny predtým zdokumentovaný prípad tejto udalosti, preto je pre nás tento objav vzrušujúci a zároveň zaujímavý,“ povedal Li pre portál Spaceweather.com. „Naša prvotná hypotéza je, že táto luminiscencia môže byť dôsledkom osvetlenia spôsobeného trením počas fragmentácie ľadu," uviedol ďalej. Hoci je tento jav zriedkavý, bol zachytený aj niekoľko týždňov predtým, presne 3. októbra na Muztagh Ata, Lu Miao a opäť to bolo počas lavíny

Podobný efekt môžete uvidieť vtedy, keď kladivom rozbijete mätový cukrík. Nazýva sa triboluminiscencia. Zatiaľ však o tomto účinku a mechanizmoch, ktoré ho spôsobujú, vieme len málo a nie sú úplne pochopené. „Triboluminiscencia je vyžarovanie spontánneho svetla mechanickou silou. Táto sila sa zvyčajne aktivuje v dôsledku trecieho kontaktu, ako je trenie alebo poškriabanie,“ uvádza sa v odbornom vysvetlení. „Iná forma luminiscencie vzniká, keď je mechanická sila dostatočná na porušenie materiálových väzieb, čo vedie k lomu. Označuje sa ako fraktoluminiscencia, lomová mechanoluminiscencia alebo lomová triboluminiscencia.“

V predchádzajúcich vedeckých prácach boli zaznamenané elektromagnetické emisie (EME) spojené s rastúcimi trhlinami v ľade a trhlinami pod mechanickým tlakom. „Hlavnou príčinou EME z prasklín v prírodnom ľade je takzvané zamrznuté alebo vlastné elektrické pole, ktoré je vždy prítomné v morskom aj sladkovodnom ľade. Toto elektrické pole je generované priestorovou nerovnomernosťou koncentrácie iónov rozpustených v ľadovej hmote,“ vysvetľuje jeden z dokumentov.

„Mobilné ióny zachytené v ľadovej hmote potom difundujú proti gradientu svojej koncentrácie, čím sa vytvára transport elektrického náboja a vlastné elektrické pole v ľade,“ dodáva dokument. Takéto hromadenie náboja je malé, ale môže byť dramatickejšie, keď sa rýchlo objavia trhliny. „Keď je ľadová masa rozdelená trhlinou rýchlo rastúcou v smere kolmom na elektrické pole, pole vytvára dva povrchové náboje opačného znamienka na protiľahlých povrchoch trhliny,“ píše sa ďalej v článku. Dramatický efekt, aký môžeme pozorovať v horách, je tiež rovnako vzácny ako oslnivý.

Viac o téme: SvetloLavínaFotografČínaTriboluminiscencia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu