Streda8. január 2025, meniny má Severín, zajtra Alexej, Alex, Alexia

Mrazivé VIDEO z dronu odhaľuje to, čo nemal NIKTO vidieť: Z útesov visia... Poriadne morbídne!

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: Getty Images)

KUEJ-ČOU - Pohrebné rituály v jednotlivých krajinách sú ovplyvnené viacerými faktormi. Zaujímavý úkaz týkajúci sa ukladania telá zosnulých na posledný odpočinok bol zaznamenaný dronom v provincii Kuej-čou v juhozápadnej Číne. Zábery vyvolali mnohé otázky a teórie.

Množstvo rakiev visiacich z útesu v čínskej provincii Kuej-čou spájajú ľudia s mnohými teóriami a kladú si otázku, z akého dôvodu boli takto uložené. Dron ich zdokumentoval, ako sú ukotvené vo vápenatej skale a hoci ide o zvláštny úkaz, nie je úplne nový. Už nejaký čas je totiž známe, že išlo o zvyk niektorých komunít. Pri pohľade na zábery si mnohí kladú otázky, aké ťažkosti museli ľudia prekonať, aby tieto rakvy na takéto miesta vôbec uložili. Týmto podivne osadeným cintorínom je posadnutý Wong How Man z Hongkongu, ktorý cestoval po Číne a pátral po ďalších miestach s nezvyčajnými pohrebnými rituálmi. „Na začiatku som si kládol jednoduchú otázku, ako sa tam dočerta dostali a potom som nemohol prestať premýšľať nad tým, prečo. A existuje toľko teórií,“ povedal pre CNN.

Visiace rakvy sa nachádzajú vo veľkej miere v centrálnej časti krajiny. Väčšinou sú situované v odľahlých dolinách na juhu mohutnej rieky Jang-c’-ťiang, ktorá tečie od podhorských oblastí Himalájí až po východné pobrežie Číny. Jedna z teórií o ich vzniku vedie až k starovekým literárnym prameňom z dynastie Tang. Naznačuje, že čím vyššie boli rakvy umiestnené, tým väčšia úcta bola prejavená zosnulým. Iné teórie poukazujú na to, že táto metóda zabránila zvieratám dostať sa k telám zosnulých a umožnila ponechať viac voľnej pôdy na poľnohospodárstvo. Dodnes však ľudia nachádzajú nové miesta s rakvami.

V roku 2015 sa v správe zverejnenej v novinách People’s Daily uvádza, že v centrálnej provincii Hubei bolo objavených 131 visiacich kusov rakiev, ktoré boli umiestnené v jaskyniach na útesoch širokých 50 a vysokých 100 metrov. Iná teória tvrdí, že táto prax vznikla kvôli strachu z povodní a cintoríny umiestnené na stranách útesov mali menšiu šancu, aby ich zasiahli záplavy. „Odborníci zatiaľ nezistili, ako starovekí ľudia dokázali dopraviť rakvu, telo a pohrebné predmety, ktoré spolu vážili stovky kilogramov, do jaskýň na útesoch,“ uvádza sa v správe.

Viac o téme: RakvyČínaDron
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu