USA – Schizofréniu obklopuje množstvo mýtov, a preto viacero ľudí netuší, ako sa toto duševné ochorenie v skutočnosti prejavuje. Na osvetu sa podujala aj Kendyl Culpepperová, ktorá svoj príbeh dokumentuje na TikToku. Prezradila, čo presne vidí počas halucinácií.
Podľa informácií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) trpí schizofréniou približne 240 miliónov ľudí na celom svete. Jednou z nich je aj Kendyl Culpepperová, ktorá svoj príbeh dokumentuje na TikToku. Svojim sledovateľom sa zdôverila, že máva často halucinácie, pri ktorých vidí svojho zosnulého otca, aj s ním komunikuje. V rozhovore pre portál BuzzFeed News opísala duševnú záťaž, ktorú prežíva, keď si opakovane uvedomuje, že jej otec už nie je medzi živými: „Bola som pripravená si vziať život, pretože som nedokázala znova a znova zvládať smútok z jeho smrti. Môj mozog nezvládal všetko, čo sa dialo, a tak som si vytvorila falošný pocit reality, aby som sa cítila bezpečne.“
Podľa jej vyjadrenia tvrdí, že halucinácie má už od svojim 10 rokov, ale v spojitosti so schizofréniou jej boli diagnostikované až v neskoršom veku. Dodáva: „Trvalo mi dlho, kým som pochopila, že mám schizofréniu. No dnes už viem, prečo sa to stalo zrovna mne. Mojim poslaním je zabezpečiť, že sa nikto nebude cítiť osamelý a nebude vidieť samovraždu ako jedinú možnosť.“ Schizofrénia je duševné ochorenie, ktoré je charakteristické narušením myšlienkových procesov, vnímania, emocionálnej odozvy a sociálnych interakcií.
Podľa Národného inštitútu duševného zdravia medzi hlavné príznaky patria halucinácie, bludy, poruchy myslenia, ale aj znížená emocionálna expresivita, nedostatok motivácie dosiahnuť ciele, problémy v sociálnych vzťahoch, motorické poruchy a kognitívne postihnutia. Doposiaľ nie je známa príčina schizofrénie, ale vedci nedávno prišli so zaujímavým objavom. Portál EurekAlert uvádza: „Pacienti, ktorí počujú hlasy, neaktivujú signál korolárneho výboja, ktorý zvyčajne potláča zvuky vytvorené vlastným telom. To znamená, že u ľudí s touto poruchou dochádza k hlučnej kópii eferentného signálu, čo spôsobuje, že mozog vníma tieto zvuky intenzívnejšie, ako by mal.“