USA – Mnoho ľudí si život bez slúchadiel nedokáže predstaviť. Počúvanie hudby či rôznych podcastov im totiž spríjemňuje každodenné dochádzanie do práce či školy. Jedna simulácia však ukazuje, prečo nie je múdre počúvať zvuk v slúchadlách príliš nahlas.
Dôvodov, prečo nie je dobré počúvať hudbu v slúchadlách príliš nahlas, je mnoho. Možno ste niekedy po počúvaní hlasnej hudby pocítili miernu bolesť v ušiach. Simulácia, ktorá sa nedávno objavila na Instagrame, však podrobnejšie vysvetľuje, čo všetko sa deje, ak ignorujete varovania svojho telefónu o príliš vysokej hlasitosti. „Ak cez slúchadlá počúvate naozaj hlasnú hudbu, hlasné zvuky spôsobia, že drobné chĺpky vo vašom vnútornom uchu nadmerne vibrujú,“ uvádza sa vo videu.
„V priebehu času môže táto intenzívna vibrácia spôsobiť poruchu funkcie buniek týchto chĺpkov a ich odumretie. Po poškodení sa tieto bunky nedokážu regenerovať, čo vedie k trvalej strate sluchu,“ dodáva. Video ďalej informuje, že ak počúvate hudbu v slúchadlách na vysokej hlasitosti príliš často, môže vás trápiť tinnitus, teda hučanie, zvonenie alebo praskanie v uchu.
Ak si nie ste istí, či nie sú vaše slúchadlá príliš hlasné, väčšina výrobcov odporúča, aby ste si ich vybrali z uší, posunuli ďalej a zistili, či z nich počujete vychádzať hudbu. Dobrým testom je tiež na chvíľu odložiť slúchadlá a zistiť, či vám nezvoní v ušiach alebo necítite iné nepohodlie. Všeobecné pravidlo však znie: nemali by ste hlasitosť v slúchadlách zvyšovať nad 60 percent ich plnej kapacity.