PADOVA – Taliansky akademik zverejnil výskum, ktorý hovorí o tom, že legendárne Turínske plátno je plné dôkazov o ukrižovaní Ježiša Krista. Vďaka nemu sa rozpútala náboženská vojna. Niektorí jeho kolegovia ale tvrdia, že tento príbeh je vymyslený.
Giulio Fanti z Padovskej univerzity nedávno zverejnil štúdiu, ktorá sa zameriavala na krvavé škvrny a stopy po bičovaní. Tie boli údajne nájdené na ľanovej plachte, do ktorej malo byť zabalené umučené telo Ježiša Krista. Fanti uviedol, že sa diskutuje o rôznych smeroch toku krvi z bočnej strany Ježišovho tela. Niektoré škvrny poukazujú na zranenia, ktoré musel utrpieť. Kontroverzné plátno sa objavilo už v čase renesancie a vedci dokonca uvažujú o tom, že ide o falzifikát, pretože odtlačok tváre, ktorým je plátno známe, je až príliš dokonalý.
„Ak by sa plátno ovinulo trojrozmerne okolo tela, zanechalo by skreslený obraz. Ten, ktorý všetci poznáme, je ale úplne úhľadný a dvojrozmerný. Vyzerá, akoby sa narovnal a postavu Ježiša priamo obkreslil,“ povedal pre denník Daily Mail profesor filozofie na Kings College David Johnson. Tvrdenia o falzifikátoch podporuje aj štúdia z roku 2018, keď simulované testy ukázali, že poloha Kristových rán nezodpovedá krvavým škvrnám na tapisérii.
Nedávno však bola rozšírená štúdia z roku 2022, v rámci ktorej boli zhotovené röntgenové snímky plátna. Taliansky vedec Liberato de Caro údajne dokázal, že látka sa zhoduje s príbuznou látkou z Masady v Izraeli, ktorá bola použitá 20 rokov po predpokladanej Kristovej smrti. Štúdia uviedla, že experimentálne výsledky sú v súlade s hypotézou, že Turínske plátno je 2000 rokov stará relikvia. Ďalšie informácie však zostávajú aj naďalej záhadou.