NICE – Fotograf životného prostredia a počasia Christophe Suarez zachytil v noci z 13. na 14. augusta úchvatný nebeský úkaz. Objavil sa v niektorých častiach južného Francúzska. Podľa fotografa vedci nevedia presne vysvetliť, čo sa skrýva za záhadným javom.
Tento prírodný úkaz je ťažké odfotografovať, pretože trvá veľmi krátko. Ale počas nedávnych búrok vo Francúzsku sa ich podarilo zachytiť nad Nice a Ženevským jazerom. Svetlá, ktoré sa vo francúzštine nazývajú farfadets, sa podľa portálu Connexion France podobajú na červený ohňostroj na nočnej oblohe. Fotograf životného prostredia a počasia Christophe Suarez zachytil toto divadlo. V noci z 13. na 14. augusta ho bolo vidieť v Rhône-Alpes, Bourgogne-Franche-Comté a Grand-Est. „Predstavenie bolo úžasné. Našťastie sme boli pod hviezdami,“ napísal.
V rozhovore s denníkom Daily Star dodal, že sa mu podarilo odfotografovať polárnu žiaru a červené škvrny v priebehu 24 hodín. „Búrky fotografujem už viac ako 20 rokov a červené škvrny už niekoľko rokov. Zakaždým ma veľmi poteší, keď sa na LCD displeji mojich prístrojov objavia červené škvrny. Tentoraz to bolo ale lepšie ako zvyčajne, pretože úkazy boli silné a veľmi jasné,“ povedal. „Deň predtým som z tohto miesta, ktoré sa nachádza v nadmorskej výške 1100 metrov a 40 kilometrov od Nice, už fotografoval polárnu žiaru, ktorá je na juhu Francúzska veľmi vzácna,“ uviedol ďalej.
Christoph dodal, že vedci nedokážu úplne vysvetliť prechodné svetelné javy, ako sú červené škvrny. „V roku 2024 zostáva vytvorenie krásneho obrazu javov TLE (prechodné svetelné javy) výzvou, aj keď sa o tento jav zaujíma viac z nás,“ vysvetlil. „Vzrušujúce je, že vedci zatiaľ tento jav úplne nevysvetľujú. Mám dojem, že prinášam malý dotyk – určite umelecký – k pochopeniu a popularizácii tohto javu medzi širokou verejnosťou,“ uzavrel. Prechodné svetelné javy sú podľa Skybrary krátkodobé javy s elektrickým rozpadom/elektricky indukované formy svetelnej plazmy, ktoré sa vyskytujú vysoko nad výškou bežných bleskov a oblakov.