Štvrtok26. december 2024, meniny má Štefan, zajtra Filoména

Vedci sú bezradní: Zmiatol ich záhadný vzor, ktorý našli aj v Európe! Objavuje sa už 500 miliónov rokov

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

USA - Od pieskovcových útesov kontinentálnej Európy až po hlbiny Atlantického oceánu nachádzajú vedci oslnivú geometrickú stopu, ktorú vytvoril záhadný tvor. Napriek tomu, že objavili tisíce týchto dokonalých fosílií, stále sú úplne bezradní a nedokážu zistiť, aký je ich pôvod.

Vzor v tvare včelích plástov priťahuje pozornosť vedcov, ktorí sa snažia zistiť, aký druh tvora ho vytvoril. Odhaduje sa, že je starý 500 miliónov rokov. Zarážajúce je, že v jeho zvláštnych štruktúrach neboli nájdené žiadne stopy DNA. Najstarší známy záznam o týchto bizarných tvaroch sa nachádza v Parížskom rukopise I. Leonarda da Vinciho. Medzi sériou náčrtov morských fosílií je kresba siete dokonalých šesťuholníkov, ktorú vedci neskôr spojili s dávnym tvorom známym ako Paleodictyon nodosum. Prvé fyzické stopy tohto organizmu boli objavené v sedimentárnych horninách, ktoré sa kedysi nachádzali na dne oceánu v eocéne, približne pred 55 až 35 miliónmi rokov.

P. nodosum pozostávajú z radu tunelov pripomínajúcich sieť, spájajú sa a vytvárajú systém. Nájdené boli vo vyschnutých sedimentoch po celej Európe, pričom najstaršie exempláre sú datované do obdobia kambria, teda približne pred 500 miliónmi rokov. Vedci však nedokážu definovať, či sú tieto prehistorické odtlačky len nory, ktoré si v dávnom morskom dne vytvoril nejaký živočích, alebo ide o odtlačok samotného organizmu. Dokonca pripúšťajú alternatívu, že tvorca týchto dokonalých vzorov môže stále žiť na dne Atlantického oceánu. Pri skúmaní podmorského pohoria, známeho ako Stredoatlantický hrebeň, si vedci v 70. rokoch 20. storočia začali všímať usporiadanie malých otvorov na dne oceánu. Pripomínali im šesťuholníkové vzory spojené s Paleodictyonom, informuje denník New York Times.

Až v roku 2003 sa im konečne podarilo nahliadnuť pod jemnú vrstvu prachu a sedimentov, ktorá zakrývala to, čo tieto otvory vytváralo. Na veľké prekvapenie našli siete podpovrchových tunelov v tvare včelích plástov, ktoré boli identické s P. nodosum, píše portál Science Direct. Po odobratí niekoľkých vzoriek z hĺbky približne 3 500 metrov však s rozčarovaním zistili, že šesťuholníkové nory sú úplne prázdne a nenachádzajú sa v nich živé ani odumreté organizmy. Ešte nepríjemnejšie bolo zistenie, že v tuneloch neboli žiadne stopy DNA. Toto všetko znamená, že absolútne netušíme, čo vytvára fascinujúce obrazce, ktoré zrejme nepretržite vznikajú už približne 500 miliónov rokov. Nevieme ani to, či sú tieto usporiadania pripomínajúce siete nory alebo odtlačky nejakého hubovitého tvora.

Vedcom teda nezostáva nič iné, len špekulovať. Pripúšťajú hypotézu, že Paleodictyon môže predstavovať odliatok, ktorý po sebe zanechali organizmy podobné skleným hubám alebo obrovským jednobunkovým tvorom, známym ako xenofóry. Možná teória tvrdí, že siete sú v skutočnosti pozostatkami opustených hniezd a že nory vytvárajú vyliahnuté mláďatá, ktoré si razia cestu sedimentom, informuje štúdia v časopise Nature. Ďalšou možnosťou je alternatíva, že podzemné nory sú akási farma vybudovaná nejakým zvláštnym červom, ktorý v nich zachytil a vypestoval baktérie, aby sa nimi živil.  

Viac o téme: StopyútesyAtlantický oceánZáhadný tvor
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu