Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

Viac ako 80 rokov bol v Osvienčime ukrytý strašidelný poklad: Takto väzni unikali pred nacistickou brutalitou

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: Profimedia)

OSVIENČIM – Renovátori v poľskom Štátnom múzeu Auschwitz-Birkenau našli pod podlahovými doskami v koncentračnom tábora Osvienčim strašidelný poklad. Ide o ručne vyrobené šachové figúrky, ktoré väzni ukryli pred brutálnymi nacistickými dozorcami.

Odborníci odhalili neúplnú súpravu 35 šachových figúrok na prvom poschodí väznice. Bola ukrytá pod podlahovou doskou, aby ju nenašli nacistickí dozorcovia, ktorí hliadkovali v celách. Elżbieta Cajzerová, vedúca zbierok Osvienčimského múzea, uviedla, že ručne maľované šachové figúrky sú napriek 80-ročnému veku v zachovalom stave, informuje denník New York Post. Podľa jej slov je nález strašidelnou pripomienkou každodenného života väzňov v najsmrteľnejšom európskom koncentračnom tábore počas holokaustu.

„Niekoľko kresieb je trochu rozmazaných, ale obrázky veží, pešiakov, strelcov a rytierov sú stále ľahko rozlíšiteľné,“ povedala Cajzerová. „Súprava je však neúplná a niektoré figúrky na sebe už nemajú žiadne stopy po kresbách,“ dodala. Šachové figúrky boli vyrobené z kartónu, vďaka čomu ich väzni mohli ľahko ukryť a zároveň preniesť k ostatným, ktorí si chceli zahrať. „Predpokladáme, že dôraz nebol kladený na estetické kvality, ale na funkčnosť, ľahkú prenosnosť a rýchle skrytie,“ povedala Cajzerová.

Oddych od brutality

Vzhľadom na to, že dozorcovia z Osvienčimu bežne bili, mučili a popravovali väzňov za triviálne záležitosti, je viac ako pravdepodobné, že každý väzeň prichytený so šachovými figúrkami by čelil strašným následkom. Napriek rizikám Cajzerová tvrdí, že mnohí väzni by našli spôsob, ako sa dostať ku kúsku kartónu, dreva či dokonca strúhanky, z ktorých vyrábali šachové figúrky alebo hracie karty. „Väzni v tábore považovali duševné aktivity za oddych od brutálnej táborovej reality. Potrebné predmety do hry si väzni vyrábali najčastejšie nelegálne,“ dodala.

Viac ako 80 rokov
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Profimedia)

Musel plniť rozkazy nacistov

Jan Dziopek, preživší holokaustu a bývalý skladník v tesárskej dielni v Osvienčime, povedal, že takéto šachové súpravy tvoril sám v tajnej povale. Nacistickí dôstojníci mu údajne prikázali, aby pre nich vytvoril herné prvky. Z materiálu sa mu podarilo navyše vyrobiť aj súpravu, ktorú tajne preniesol do väzníc. „Musel som plniť ich príkazy, pretože pod rúškom práce som mohol plniť požiadavky kolegov, ktorí mi platili prídelom chleba alebo táborovej polievky,“ povedal Dziopek. „Moji kolegovia z kuchýň a rôznych skladov odo mňa nakupovali tieto položky, pretože nemali problém so získavaním jedla,“ dodal. Keď však nacisti našli jeho výrobky u väzňov, kruto ho potrestali bičovaním.

Koncentračný tábor Osvienčim bol založený v apríli 1940 ako väznica na zadržiavanie nepriateľov nacistického Nemecka po invázii Poľska. Koncentračný tábor bol miestom masového zabíjania prostredníctvom plynových komôr, kde aj tí, ktorí prežili, zažili mučenie, hlad, vyčerpanie a choroby. Mnoho ďalších bolo zabitých pri hrozných lekárskych experimentoch, ktoré vykonali nacisti. V čase, keď tábor v roku 1945 oslobodili spojenecké sily, sa svet dozvedel, že z 1,3 milióna ľudí poslaných do Osvienčimu bolo 1,1 milióna zavraždených. Celkový počet zahŕňa asi 960 000 Židov, pričom drvivú väčšinu z nich okamžite poslali do plynových komôr.

Viac o téme: OsvienčimŠachové figúrky
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu