USA - Výsledky novej štúdie zrejme spopularizujú populárnu vedecko-fantastickú teóriu o mimozemšťanoch a ich presunoch vo vesmíre. Jej autormi nie sú žiadni konšpirátori, ale vedci z prestížnych inštitúcií.
Existencia warp pohonov známa zo Star Treku bola doteraz obmedzená na prostredie vedeckého fantazírovania. Členovia výskumného tímu z inštitúcií, ako je Oxford a Inštitút Maxa Plancka, sa totiž zamerali na možnosť rýchlejšieho cestovania ako svetlo a jeho prepojenie s aplikáciou na hľadanie mimozemského života. Výsledky ich pozorovaní sú veľmi pozoruhodné a naznačujú, že existuje potenciál pre vierohodnosť existencie warp pohonov. „Napriek tomu, že pochádzajú zo science fiction, majú konkrétny opis vo všeobecnej teórii relativity,“ uviedli v abstrakte práce. „Naša štúdia zdôrazňuje dôležitosť skúmania nových zvláštnych priestorových časov, aby sme odvážne simulovali to, čo ešte nikto nevidel,“ dodali.
Úvahy o warp pohonoch siahajú do 90. rokoch 20. storočia. Teoretický fyzik Miguel Alcubierre z Mexico City v tom období vytvoril koncept, podľa ktorého by vesmírna loď mohla vďaka warpovým schopnostiam a existencii dier vo vesmíre prekročiť rýchlosť svetla. „Je možné upraviť časopriestor spôsobom, ktorý umožní vesmírnej lodi cestovať ľubovoľne a vysokou rýchlosťou,“ napísal vtedy Alcubierre, informuje portál IOPScience.