EGYPT – Vápencová tabuľka známa ako ostrakón je vo vlastníctve Britského múzea, ktoré uvádza, že pochádza z roku 1250 pred Kristom. Okrem iného je však dôkazom toho, že nie sme jediní, kto sa vyhýba práci. Robili to aj starí Egypťania.
Hoci stavba pyramíd je určite fyzicky oveľa náročnejšia ako väčšina našich kancelárskych prác, nájdená tabuľka odhalila niektoré z pôsobivých dôvodov, prečo si Egypťania brali voľno z práce. Tabuľka obsahuje záznamy o dochádzke 40 zamestnancov v novoegyptskom hieratickom písme písanom červeným a čiernym atramentom. Zaznamenáva každý deň, kedy zamestnanec vynechal prácu a dôvod, ktorý údajne uviedol. Ako uvádza portál My Modern Met, „štvrtý mesiac zimy, 24. deň“ zamestnanec menom Pennub neprišiel do práce. Dôvodom bola choroba jeho matky.
V ten deň boli chorí aj ďalší zamestnanci, avšak keď sa zvitok dostane k pracovníkovi menom Seba, začne to byť poriadne bizarné. Podľa tabule Seba neprišiel do práce, pretože ho uštipol škorpión. Medzi ďalšie dôvody práceneschopností patrí napríklad zbieranie kameňov a pomoc pisárovi. Pravdepodobne najabsurdnejším dôvodom zo všetkých, ktorý mnohí pracovníci uviedli ako dôvod svojej neprítomnosti v práci, bolo varenie piva. Táto praktika mala v starovekom Egypte oveľa väčší význam.
Britské múzeum na svojej webovej stránke vysvetľuje: „V starovekom Egypte bolo pivo tak dôležité, že sa považovalo za druh jedla – konzumovalo sa denne a vo veľkých množstvách počas náboženských slávností a osláv. Pivo bolo nevyhnutné pre robotníkov, ako napríklad pre tých, ktorí stavali pyramídy v Gíze. Napriek tomu malo stále božský status. S pivom sa spájalo niekoľko bohov a bohýň.“ Niektorí zamestnanci uviedli, že zostali doma, aby pomohli svojej manželke alebo dcére, ktorá krvácala. To neznamenalo, že sa im stala nehoda, ale že potrebovali pomoc pri menštruácii. Mnohí pracovníci uviedli ako dôvod balzamovanie príbuzných.