NAMÍBIA - V odľahlej oblasti severnej Namíbie žije polokočovný kmeň, ktorého spôsob života by bol väčšine obyvateľov Západu cudzí. Pre ľudí z kmeňa Himba je totiž sex s cudzincami súčasťou zdvorilostného aktu. Ťažkú hlavu si nerobia ani z milostných afér či mimomanželských detí.
V drsnej namíbijskej púšti žije kmeň so starými a veľmi zvláštnymi zvykmi, pokiaľ ide o sex. Ich názory v oblasti manželstva či morálky sú úplne odlišné od západnej kultúry alebo kultúry zvyšku sveta. Dokument televízie African History TV vysvetľuje: "Pre ľudí Himba je to, že muži poskytujú svoje manželky návštevníkom na sex, najvyššia forma pohostinnosti". Nezvyčajný zvyk údajne ukazuje vrelé privítanie cudzinca a odstraňuje druh sexuálnej žiarlivosti, ktorý môže ovplyvniť konvenčnejšie manželstvá.
Ženy majú v rámci kmeňa určité povinnosti. Majú tendenciu vykonávať náročnejšiu prácu ako muži, vrátane starostlivosti o dobytok a údržbu tradičných domov postavených z červenej hliny, ako aj varenia, upratovania a starostlivosti o deti. Kultúra Himba je odrezaná od zvyšku namíbijskej spoločnosti. Odhaduje sa, že 50 000 Himbov žije veľmi tradičným životom a jedna malá skupina (OvaHimba) vyznáva životný štýl lovcov a zberačov, ktorý sa za desiatky tisíc rokov nezmenil.
Muži v kmeni majú bežne dve manželky a genetické testovanie odhalilo, že viac ako 70 percent z nich vychováva aspoň jedno dieťa, ktoré splodil iný muž. "Nemanželské deti alebo mimomanželské aféry sa považujú za pomerne bežnú vec," informuje dokument.
"Medzi kmeňom Himba je výmena manželiek tradíciou, ktorá existuje po stáročia. Podľa tejto prastarej tradície môže muž dovoliť svojej žene spať s akýmkoľvek mužom, ktorý chce stráviť noc v jeho dome. Kým návšteva trávi noc s manželkou, od manžela sa očakáva, že strávi noc v inej miestnosti."
Tento starodávny spôsob života je však ohrozený. S príchodom západných vplyvov do Namíbie sa deti Himba hanbia za svoje "zaostalé" spôsoby. Člen kmeňa Owen Kataparo pre BBC povedal: "Keď som mimo dediny v tradičnom oblečení, vyzerám zvláštne." Cudzinci s ním vraj zaobchádzajú vážnejšie, ak nosí oblečenie v západnom štýle. Ale mnohí mladí Himba, ktorí hľadajú modernejší spôsob života, sú sklamaní. "Veľa chlapcov opúšťa dedinu a ide dole do mesta, aby si našli prácu. Niektorí si nájdu prácu, niektorí nie a niektorí sa potom rozhodnú utopiť v alkohole. Nakoniec premrhajú svoj život," dodal Kataparo.