ANTARKTÍDA/PRAHA - Pred štyridsiatimi rokmi, 21. júla 1983, namerali vedci na sovietskej stanici Vostok v severovýchodnej Antarktíde doteraz najnižšiu pozemskú teplotu mínus 89,2 stupňa Celzia.
Teplotu zistili vo výške 3488 metrov nad morom, pričom na snehovom povrchu bolo vtedy nameraných dokonca mínus 90,4 stupňa Celzia. Ešte nižšia teplota, mínus 93,2 stupňa Celzia, bola v Antarktíde zaznamenaná pomocou satelitného merania v auguste 2010 na hrebeni Východoantarktickej plošiny.
Najnižšiu oficiálne nameranú teplotu na Slovensku, a to až mínus 41 stupňov Celzia, zaznamenali 11. februára 1929 v Pstruši v okrese Detva. Nie však meteorológovia, ale lesníci na pracovisku vtedajších Československých štátnych lesov. Lesníci mali v roku 1929 zrážkomernú stanicu vo Vígľaši a meteorologickú v neďalekej Pstruši. Hoci v spomínaný deň bol o 7.00 hodine mráz o dve desatiny stupňa vyšší vo Vígľaši, slovenský pól mrazu bol pomocou indexového teplomeru nameraný niekedy nad ránom v Pstruši.
Február 1929 bol veľmi chladný a ešte aj v marci sa teploty pohybovali na hranici pod mínus 25 stupňov Celzia. "Voda v potokoch vtedy úplne zamrzla. Na stromoch praskala kôra a niektoré praskli po dĺžke. Kone nemohli vyjsť z maštale, pretože by im boli vonku zamrzli nozdry a zvieratá by sa boli udusili," pripomenul niekdajší starosta obce Pavol Výboch.