Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Unikátny objav vesmírneho teleskopu: Astronómka tvrdí, z tohto vám vybuchne hlava!

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

WASHINGTON - Vesmírny teleskop Jamesa Webba Národnej agentúry pre letectvo a vesmír (NASA) odhalil predtým nepozorovanú "krajinu" galaxií z počiatkov vesmíru. V novej štúdii výskumníci tvrdia, že objavili galaxie, ktoré existovali približne 400 miliónov rokov po Veľkom tresku.

V štúdii zverejnenej v časopise Astrophysical Journal Letters vedci uvádzajú, že tieto galaxie sú také jasné, že ich nútia prehodnotiť, čo vlastne vieme o ich formáciách. "Tieto pozorovania spôsobia, že vám vybuchne hlava. Toto je úplne nová kapitola v astronómii. Je to ako archeologické vykopávky, kedy zrazu nájdete stratené mesto alebo niečo, o čom ste netušili. Je to ohromujúce," uviedla vo vyhlásení spoluautorka Paola Santiniová. 

Vďaka vesmírnemu ďalekohľadu Jamesa Webba sa astronómom podarilo pozorovať hviezdy a galaxie staršie, ako sme doteraz videli, píše denník The Independent. V štúdii poukazujú na jednu z novoobjavených galaxií - GLASS-z12, ktorá je o 50 miliónov rokov staršia než predchádzajúci držiteľ rekordu. Ten má 350 miliónov rokov. Vek však nie je jediným rozdielom medzi týmito galaxiami a tými, ktoré pozorovali. Majú neuveriteľne odlišné tvary a sú tiež viac zhutnené do guľôčok alebo kotúčov. Ďalšou zvláštnosťou týchto galaxií je, že premieňajú plyn na hviezdy rýchlejšie, ako sme zvyknutí. To tiež znamená, že mohli sformovať hviezdy asi sto miliónov rokov po zrode vesmíru.

 

 

A long time ago… in galaxies far far away, the first stars were born in the early universe. But when and how? That’s a...

Posted by NASA's James Webb Space Telescope on Thursday, November 17, 2022

"Dosiahli sme niečo, čo je neuveriteľne fascinujúce. Tieto galaxie by sa museli začať spájať možno len sto miliónov rokov po veľkom tresku," povedal člen výskumného tímu Garth Illingworth z Kalifornskej univerzity v Santa Cruz. "Nikto nečakal, že sa doba temna skončí tak skoro. Prvotný vesmír by mal len jednu stotinu svojho súčasného veku. Je to kúsok času v 13,8 miliardy rokov starom vyvíjajúcom sa vesmíre," dodal.

Jedným z pozorovaní, ktoré zanechávajú vedcov zmätených, je jasnosť týchto galaxií. Dúfajú však, že vďaka Webbovmu teleskopu na to prídu. "Všetko, čo vidíme, je nové. Webb nám ukazuje, že existuje veľmi bohatý vesmír nad rámec toho, čo sme si predstavovali," povedal fyzik a astronóm Tommaso Treu. 

Viac o téme: VesmírGalaxiaTeleskopNASA
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu