SAN DIEGO - Fajčiari, ktorí prestali fajčiť, najmä v mladom veku, vykazujú oveľa nižšiu úmrtnosť než tí, ktorí pokračujú v tomto zlozvyku. Americki vedci vo svojej štúdii zisťovali, v ktorom roku života majú fajčiari podobnú úmrtnosť ako tí, ktorí nikdy nefajčili.
Zdá sa, že je to 35. rok života, píše Live Science. Výskum zistil, že tí, ktorí prestali fajčiť v neskoršom veku, získali značné výhody, ale ich úmrtnosť prevyšovala tých, ktorí prestali fajčiť pred dosiahnutím 35 rokov. Napríklad bývalí fajčiari, ktorí s tým prestali vo veku 35 až 44 rokov, vykázali o 21 percent vyššiu mieru úmrtnosti z akejkoľvek príčiny v porovnaní s nefajčiarmi. A tí, ktorí prestali vo veku 45 až 54 rokov, vykazovali o 47 percent vyššiu mieru úmrtnosti v porovnaní s nefajčiarmi.
"Medzi mužmi a ženami z rôznych rasových a etnických skupín bolo súčasné fajčenie spojené s najmenej dvojnásobnou mierou úmrtnosti zo všetkých príčin v porovnaní s nefajčiarmi," napísali autori štúdie v článku zverejnenom v časopise JAMA Network Open. Toto je tretia veľká štúdia, ktorá naznačuje, že vek 35 rokov by mohol byť optimálnym vekom na odnaučenie od fajčenia.
Výskum analyzoval údaje z amerického dotazníkového prieskumu National Health Interview Survey, ktorý sa používa na sledovanie zdravia populácie v USA, a National Death Index, databázy záznamov o úmrtí v krajine. Analýza zahŕňala údaje od viac ako 550 000 dospelých, ktorí vyplnili dotazníky v období od januára 1997 do decembra 2018 a mali 25 až 84 rokov. Patrili medzi nich súčasní fajčiari, bývalí fajčiari a nefajčiari. Podľa Národného indexu úmrtnosti zomrelo do konca roka 2019 takmer 75 000 týchto osôb. V porovnaní s tými, ktorí nikdy nefajčili, súčasní fajčiari vykazovali celkovo výrazne vyššiu úmrtnosť zo všetkých príčin, ako aj vyššiu mieru úmrtnosti na rakovinu, ochorenie srdca a pľúc.
Vo svojom komentári píše vedec Price, že konečný vek 35 rokov by mohol byť potenciálne motivujúci pre mladých fajčiarov, ktorí sa s týmto neduhom snažia prestať. Výskum má však aj určité obmedzenia. Napríklad informácie o fajčiarskych návykoch účastníkov boli zhromaždené v určitom časovom bode, takže niektorí mohli po skončení prestať alebo začať fajčiť. "V tejto štúdii teda môžu byť podceňované skutočné riziká fajčenia aj skutočné výhody odvykania," upozornili jej autori. Štúdia ale stále naznačuje, že prestať fajčiť výrazne znižuje riziko predčasnej smrti, najmä ak fajčíte v mladom veku.