BRATISLAVA - Človek a príroda jednoducho patria k sebe. Treba však rešpektovať prirodzené biotopy zvierat, v ktorých sa pohybujú. Na Slovensku sa veľa hovorí o útokoch medveďov na ľudí a taktiež o tom, ako sa treba zachovať, keď už sa ocitnete zoči-voči tejto šelme. Nasledujúce rady vám napovedia, čo rozhodne nerobiť.
Hra na mŕtveho
Najznámejšiu radu ohľadom stretu s divou zverou pozná asi každý: "Hoď sa na zem, nehýb sa a hraj mŕtveho!" No, ďakujem pekne. Pokiaľ bude chcieť medveď na vás zaútočiť, nevyhnete sa tomu, aj keď sa nebudete hýbať. Je to skvelá rada pre tých, ktorí sa chcú stať o pár minút skutočnou mŕtvolou.
Kamarát ako návnada
Teraz budeme možno trošku sebeckí, ale v prípade útoku od medveďa je dobré mať kamaráta, ktorý zje toho aj za troch. Iste, na výlety a dovolenky sa musíte poriadne nabaliť, ale keď príde ten osudný moment a vy začnete utekať preč, medveď sa zameria na pomalšie a väčšie telo a vám ostane viac času, aby ste utiekli do bezpečia.
Zbraň, ktorá nepomôže
Medveď je zákonom chránený, takže pozor na použitie akýchkoľvek zbraní! Keď ale zareve a rozbehne sa smerom k vám, zabudnete zrejme aj svoje meno. Ostrý predmet ako nôž je niekedy schopný zachrániť život, ale v prípade útoku medveďa vám nepomôže. Preto berte túto radu s veľkou rezervou: "Zostaňte pokojne stáť, držte pevne v ruke nôž a mierte ním na medveďa. Počkajte, kým sa priblíži a keď vás labou zrazí na zem, bráňte sa nožom." Podobný prípad sa už, bohužiaľ, niekomu stal a svojej smrti nezabránil ani po dvanásttich bodnutiach.
Príroda volá
Medzi "zaručené" rady, ako sa brániť medveďovi, patrí aj tá, ktorá odporúča vyliezť na vysoký strom. Keď bude medveď dole pod vami, snažte sa mu vymočiť na hlavu. Tieto zvieratá majú malé oči, takže spŕška tekutín ho na chvíľu oslepí. Pokiaľ ale počas močenia spadnete dolu, pripravte sa na dvakrát tak zúrivého predátora.