MONTREAL - Vedci zistili, že jednoduchý krvný test môže pomôcť predpovedať, ktorí pacienti s covidom s väčšou pravdepodobnosťou zomrú v dôsledku ochorenia. Podľa ich zistení je najdôležitejším biomarkerom vírusová RNA. Experti dúfajú, že to pomôže pri rozpoznávaní potenciálne ohrozených pacientov.
Ako sa uvádza v časopise Science Advances, tím z Univerzity v Montreale hľadal biomarkery v krvi 279 pacientov počas ich hospitalizácie v dôsledku COVID-19. Závažnosť ich ochorenia sa pohybovala od strednej po kritickú. Krv pacientom odoberali jedenásť dní po nástupe symptómov, následne boli monitorovaní po dobu najmenej šesťdesiat dní. Výskumníci zistili, že ľudia s vysokým množstvom vírusovej RNA (genetického materiálu vírusu) v krvi mali väčšiu pravdepodobnosť úmrtia.
"V našej štúdii sme boli schopní určiť, ktoré biomarkery sú prediktormi úmrtnosti počas dvoch mesiacov po nástupe symptómov. Vďaka našim údajom sme úspešne vyvinuli a overili štatistický model založený na jednom krvnom biomarkeri," uviedol spoluautor štúdie Daniel Kaufmann spolu s kolegami Nicolasom Chomontom a Andrésom Finzim. Experti sa pozreli na ďalšie možné biomarkery, ale nezískali rovnaké výsledky, ako pri meraní vírusovej RNA. Pridanie biomarkerov do modelu nezlepšilo ani predikčnú schopnosť.
"Spomedzi všetkých biomarkerov, ktoré sme hodnotili, sme ukázali, že množstvo vírusovej RNA v krvi bolo priamo spojené s úmrtnosťou a poskytovalo najlepšiu prediktívnu odpoveď, keď bol náš model upravený na základe veku a pohlavia pacienta," doplnila Elsa Brunet-Ratnasinghamová, doktorandka v Kaufmannovom laboratóriu a spoluautorka štúdie. Tím vykonal testy počas troch hlavných vĺn pandémie a zistil, že model je spoľahlivý. Dúfajú, že tento prístup sa použije na rýchle rozpoznanie toho, ktorí ľudia sú najviac ohrození, a ponúkne im novú liečbu.