CARACAS - Venezuelský výskumný ústav pre poľnohospodárstvo a potravinárstvo vytvoril instantnú "anticovidovú" polievku. Pacientom s covidom má dodať potrebné živiny, ale aj ušetriť náklady na jedlo v nemocniciach v tejto juhoamerickej krajine, roky sužovanej ekonomickou krízou. Informoval o tom španielsky server ALnavío s odkazom na stránky venezuelského štátneho inštitútu Ciepe.
"Z jedného vrecúška pripravíte štyri až päť porcií. Je to instantná polievka podobná tým, čo sa predávajú v obchode, ale slúžia pre pacientov s covidom-19. Týmto projektom môžeme znížiť náklady na jedlo pre pacientov v zdravotníckych zariadeniach," uviedol šéf ústavu Ciepe Trino Barreto. V prejave na venezuelskom vedeckom kongrese tento predstaviteľ inštitútu socialistickej vlády zároveň kritizoval kapitalistický systém za to, že podľa neho obmedzuje prístup svetovej populácie k zdravým a rozmanitým potravinám.
#Entérate El @Ciepe_VE trabaja en una propuesta de una sopa deshidratada llamada “anti-COVID-19”, enriquecida con colágeno y diversos vegetales autóctonos + Info: https://t.co/XYVwMHCwkd #10Nov #MúsicosDeLaPatria pic.twitter.com/uEKwOcPuKU
— Fonacit (@fonacit_ve) November 10, 2021
"Hoci je perverzný kapitalistický systém už v úpadku, spôsobil, že ľudia sú zraniteľnejší, čo teraz ešte zhoršila svetová kríza," dodal s odkazom na pandémiu covidu-19 Barreto. Vo Venezuele, ktorá má asi 28 miliónov obyvateľov, sa od začiatku pandémie potvrdilo podľa vládnych údajov zhruba 415-tisíc prípadov nákazy koronavírusom, z toho takmer 5000 osôb zomrelo.
Opozícia aj združenie lekárov ale tieto informácie považujú za nedôveryhodné; podľa nich autoritárska vláda uvádza zámerne nižšie čísla a verejnosti klame aj o počte vakcín. Kritiku si vládni predstavitelia vyslúžili aj za to, že nezverejnili očkovaciu stratégiu, ktorú podľa opozície ani nemali, a že minimálne na začiatku dávali pri očkovaní prednosť priaznivcom režimu.