KODAŇ - Kombinácia prvej dávky očkovania proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca s druhou dávkou preparátov založených na technológii takzvanej mediátorovej RNA firiem Pfizer/BioNTech a Moderna poskytuje "dobrú ochranu". Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters s odvolaním na štúdiu dánskeho Štátneho sérologického inštitútu (SSI).
Dánsko vylúčilo v apríli vakcínu AstraZeneca zo svojho očkovacieho programu kvôli správam o vzácnych, ale potenciálne nebezpečných krvných zrazeninách. Neskôr prestalo z rovnakého dôvodu očkovať aj jednodávkovou vakcínou americkej firmy Johnson & Johnson. Obe očkovacie látky sú vyrábané pomocou podobnej technológie.
Vedci skúmali vakcíny a ich účinnosť proti variantu delta: Táto vás pred ním zrejme neochráni
Vyše 144 000 Dánov dostalo prvú dávku vakcíny AstraZeneca. Následne im bola podaná druhá dávka od Pfizeru a Moderny. K podobnému riešeniu ako Dánsko pristúpilo i Švédsko, Nemecko a Francúzsko. "Štúdia ukázala, že štrnásť dní po kombinovanom očkovacom programe kleslo riziko nákazy vírusom SARS-CoV-2 o 88 percent v porovnaní s neočkovanými jedincami," uviedol SSI. Podľa úradu je účinnosť kombinovaných vakcín vysoká. Z iného výskumu vyplynulo, že dva týždne po podaní druhej dávky Pfizeru klesá riziko nákazy o 90 percent.
Výskum prebehol medzi februárom a júnom, kedy v Dánsku dominovala mutácia alfa, prvýkrát objavená v Británii. Neuvádza, či má kombinácia vakcín rovnako vysokú účinnosť aj proti nákazlivejšej mutácii delta. Vedci taktiež nespomínajú, či kombinácia vakcín znižuje riziko hospitalizácie alebo úmrtia v súvislosti s covidom-19. Nikto z osôb, ktoré obdržali dve dávky vakcín od rôznych výrobcov, nevyžadovala nemocničnú liečbu ani na COVID-19 nezomrela.