HONGKONG - Jednorazové rúška pomáhajú zachraňovať životy ľudí, keď ich chránia pred koronavírusom či inými infekciami. Môžu byť ale i smrteľne nebezpečné, a to pre niektoré zvieratá. Podľa expertov sa vyskytli prípady živočíchov udusených rúškami. Nevládna organizácia Oceans Asia vyzvala všetky krajiny, aby trestali odhadzovanie týchto ochranných pomôcok v prírode a podporili rúška látkové.
Oceans Asia odhadla, že vlani skončilo v oceánoch vyše 1,5 miliardy rúšok. Tie jednorazové sú vyrobené z polyesteru a polypropylénu a v prírode sa rozkladajú niekoľko desiatok rokov. "Aj keď sa rozpadnú, zostanú z nich mikročiastočky, ktoré sa potom dostávajú späť do potravinového reťazca a ohrozujú ekosystémy," uviedol George Leonard z americkej mimovládky Ocean Conservancy. Podľa neho sú rúška a gumové rukavice v prírode najväčším problémom pre morské živočíchy.
Francúzske združenie Operácia čisté more upozornilo na prípady krabov, ktoré členovia našli minulý rok v septembri v lagúne neďaleko Marseille udusených v rúškach. Ochrancovia zvierať v Brazílii zas našli rúško v žalúdku tučniaka vyplaveného na pláži. Ashley Frunová z americkej organizácie na ochranu zvierat PETA spomenula príklad makakov, ktorí v lesoch v okolí malajzijskej metropoly Kuala Lumpur žuvali jednorazové rúška. Mláďatá sa môžu gumičkami z rúšok uškrtiť.
Britskí ochrancovia z RSPCA, ktorých patrónkou je kráľovná Alžbeta II., zas zachraňovali čajku, ktorá bola takmer týždeň pri meste Chelmsford uväznená v rúšku. "Elastické pásky mala omotané okolo nôh, takže sa niekoľko dní nemohla hýbať. Našťastie ju našiel okoloidúci, ktorý ju vzal k veterinárovi," povedal Adam Jones z RSPCA.