BERLÍN – Krátke alebo dlhé, pestované alebo okúsané - nechty sú zrkadlom našej nálady a osobnosti. Keď sa ale nechty a koža okolo nich zmení, je to znamenie, že niečo nie je v poriadku s naším zdravím...
Niektoré zmeny sú bezvýznamné. Spôsobujú ich malé zranenia, čistiace prostriedky alebo prehnaná manikúra. Tieto drobnosti však rýchlo zmiznú.
Na niektoré zmeny - silné zafarbenie, hlboké ryhy a trhlinky - si ale musíme dávať veľký pozor - môžu totiť poukazovať na vážnejšie ochorenie. Napríklad zmena tvaru môže poukazovať na problémy s látkovou výmenou, so srdcom alebo pľúcami. Ochorenie kože (napríklad rakovina kože) alebo vnútorné zápaly spôsobujú zafarbenie či až odlupovanie nechtov.
Mimochodom, aj ohryzovanie nechtov má svoje zdravotné - psychologické - dôvody: človek je v strese a cíti sa zaťažený.
Zmeny:
Odlupovanie vrstiev nechta od lôžka - zbielenie nechotv naznačuje ochorenie štítnej žľazy, cukrovku alebo ochorenie kože. Niekedy sa nechty odlupujú aj v tehotenstve.
Pokrivené nechty - poukazujú na najťažšiu formu nechtovej pliesne a sú spôsobené ťažkým zápalom nechtu. Namiesto zdravého nechtu sa tvorí hrubá, žlto sfarbená lámavá rohovina.
Narušené, rozštiepené nechty - sú následkom plesní alebo naznačujú artritídu. Nepravidelné línie a zhrubnutie nechtov môžu znamenať tuberkulózu alebo chorobu kožného väziva.
Bodky na nechtoch - drobné bodočky na nechtoch sú typické pri lupienke (psoriáze) a kožných ekzémoch. Časté sú aj u pacientov, ktorým vypadávajú vlasy len v istej oblasti.
Vypuklé nechty - sú následkom chronického nedostatku kyslíka (napr. v prípade ochorenia pľúc alebo vady srdca). Často naznačujú aj chybnú funkciu pečene alebo črevnú chorobu.
Lyžicovito ohnuté nechty - do vnútornej strany vypuklé nechty, lámavosť a prepadnuté nechtové lôžko upozorňujú na nedostatok železa a vitamínov alebo sú následkom porúch prekrvenia.