KARAKUM - Príbeh "pekelnej brány" ležiacej v púšti Karakum v Turkemistane sa začal písať v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Obrovská horiaca priepasť, ktorá chrlí oheň už takmer päť desaťročí a v súčasnosti priťahuje pozornosť turistov z celého sveta, je výsledkom ľudskej činnosti. Vznikla totiž počas výskumu sovietskych geológov.
Staré príslovie hovorí, že mýliť sa je ľudské a mnohí z nás ním ospravedlňujú svoje hriechy a prešľapy. Niektoré ľudské chyby však majú dlhodobé následky. Dôkazom je napríklad horiaca priepasť v púšti Karakum. Miestni obyvatelia ju nazývajú Darvaza, čiže pekelná brána.
Priepasť však v ničom nenaznačuje, že by v nej skutočne existovali nejaké pekelné sily. Vznikla počas výskumu sovietskych geológov, ktorí v roku 1971 hľadali v tejto oblasti ropné ložisko. Pri vŕtaní sa ale prepadlo podložie a z vrtu začal do ovzdušia unikať plyn. Z obavy, čo tento únik spôsobí, geológovia rýchlo jamu zapálili v domnienke, že po vyčerpaní zásob oheň zhasne. Kráter s priemerom 70 metrov a hĺbkou 20 metrov sa však v dôsledku toho postupne zosúval a zväčšoval. Horí aj takmer 50 rokov po svojom zapálení. Odborníci stále nedokážu odhadnúť, kedy oheň zhasne. Darvaza ročne priláka stovky turistov.