ATLANTA - Zákernosť ochorenia COVID-19 spočíva v tom, že má širokú škálu príznakov, čo komplikuje jeho diagnostikovanie. Kým na začiatku pandémie mali infikovaní najmä horúčku a kašeľ, v súčasnosti sa hovorí čoraz viac o strate čuchu a chuti. Lekári sa však čoraz častejšie stretávajú aj s pacientmi, u ktorých sa v súvislosti s týmito receptormi objavil iný problém.
Denník The Washington Post informoval o tom, že veľa pacientov s ochorením COVID-19 trpí úplnou stratou chuti a čuchu. Tí sa ale čoraz častejšie sťažujú aj na to, že tieto zmyslové orgány síce zachytávajú pachy a vône, ale oni ich vnímajú úplne skreslene. Tento príznak sa nazýva parosmia, kedy dochádza k dysfunkcii detekcie vône, ktorá môže mať vplyv aj na schopnosť človeka spracovať vnímanie chutí.
Pitva pacientov, ktorí zomreli na COVID-19, odhalila strašné skutočnosti
"Myslela som si, že som už v poriadku," hovorí infektologička Jennifer Spicerová (35) z Emory University School of Medicine v americkej Atlante, ktorá sa podelila o svoje skúsenosti s týmto problémom. Niekoľko mesiacov po prekonaní covidu-19 si totiž všimla, že jej červené víno chutí ako benzín. Rovnakú príchuť mala aj káva a chuť mäsa jej zase pripomínala hnilobu. "Tým sa mi iba potvrdilo, že mi zlyhávajú zmysly," dodala.
Názor Spicerovej však zďaleka nie je ojedinelý. Aj ďalší pacienti uvádzajú, že mäso im chutí ako benzín, Prosecco ako hnilé jablká a víno ako olej. Iba ďalší výskum dokáže odhaliť, prečo ľudia infikovaní koronavírusom podobne vnímajú konkrétne vône a príchute a či ide o výsledok poškodenia nosových nervových zakončení a čuchových receptorov.