TORONTO - Výsledky výskumu psychologičky z York University v Toronte sú povzbudivé najmä pre tých, ktorí okrem svojho rodného ovládajú aspoň jeden svetový jazyk. V záverečnej správe sa totiž uvádza, že práve táto zručnosť vo veľkej miere pomáha spomaliť proces starnutia mozgu a brzdiť nástup Alzheimerovej choroby.
Podľa výsledkov výskumu Ellen Bialystokovej dokáže ovládanie cudzieho jazyka udržať ľudský mozog zdravší a vitálnejší. Ukázalo sa totiž, že u bilingválnych seniorov bol nástup Alzheimerovej choroby zaznamenaný o štyri až päť rokov neskôr než u vrstovníkov, ktorí nehovorili žiadnou cudzou rečou. "Nie je žiadnou novinkou, že čím viac používate cudzí jazyk, tým lepšie sa v ňom zorientujete. Zároveň však podporujete aj prepájanie mozgu," vysvetľuje psychologička.
Celý tento proces podľa nej ovplyvňuje aj pozornosť. "Mozog vie, na čo sa má sústrediť a blokuje zvyšok." Je presvedčená aj o tom, že čím dlhšie ľudia používajú dve reči, tým viac zmien ich mozog zaznamenáva a tak sa reorganizuje.
Psychiatrička Tamara Gollanová z Kalifornského centra pre výskum Alzheimerovej choroby v San Diegu uvádza, že nepoznáme príčinu vzniku tohto ochorenia, a preto nevieme ani to, ako mu predchádzať. Tvrdí, že dvojjazyčnosť neochráni ľudí pred Alzheimerovou chorobou, prinúti ich však pokračovať v činnosti, a to aj napriek poškodeniu mozgu. Je to podobné, ako keď športovec napriek svojmu zraneniu prejde cez cieľovú čiaru. Gollanová ale pripúšťa, že dvojjazyčnosť má v tomto smere určité výhody a podporuje činnosť mozgu. "Keď ovládate dva jazyky, nemôžete jeden z nich zablokovať. Neustále tak čelíte rozhodnutiam, ktorý z nich použiť, zatiaľ čo ľudia používajúci jeden jazyk toto vôbec neriešia," dodala.