NEW YORK - Pitvy obetí ochorenia COVID-19 lekárom pomáhajú pochopiť, ako koronavírus útočí na telo. Dôkazom je nová štúdia uverejnená minulý mesiac v časopise The Lancet. Jej výsledky lekárov zaskočili, ukázalo sa totiž, že v takmer každom orgáne mŕtveho pacienta sa vyskytla krvná zrazenina.
Keď sa nový koronavírus prvýkrát objavil, lekári si mysleli, že primárne napáda dýchacie cesty a spôsobuje napríklad zápal pľúc. Po čase zistili, že môže spôsobovať aj krvné zrazeniny, ktoré môžu viesť k závažným komplikáciám, napríklad k mŕtvici, zlyhaniu obličiek či oslabeniu imunitného systému. Štúdie pitiev pacientov, ktorí zomreli v dôsledku COVID-19, ukazujú, že krvné zrazeniny sú prítomné nielen v pľúcach, ale v takmer každom orgáne, uviedla patologička z Newyorskej univerzity a spoluautorka štúdie Amy Rapkiewiczová. Priznala, že tieto výsledky boli priam dramatické.
Odborníci už skôr informovali o tom, že vo veľkých krvných cievach, ako aj v pľúcach, srdci, mozgu a koži sa môžu vyskytnúť nadmerné krvné zrazeniny. Z najnovšej štúdie však vyplýva, že boli identifikované aj v menších krvných cievach."Bolo to dramatické, pretože hoci sme zrazeniny očakávali v pľúcach, našli sme ich takmer v každom orgáne, na ktorý sme sa pri našej pitevnej štúdii zamerali," povedala Rapkiewiczová.
Výskum upozornil aj na nadmerný výskyt veľkých buniek kostnej drene nazývaných megakaryocyty. Tieto bunky zvyčajne necirkulujú mimo kostí a pľúc."Objavili sme ich v srdci, obličkách, pečeni a ďalších orgánoch. Najmä v srdci produkujú megakaryocyty krvné doštičky, ktoré sú úzko zapojené do procesu zrážania krvi," dodala patologička. Vedci teraz plánujú u pacientov infikovaných vírusom SARS CoV-2 určiť spojenie medzi veľkými bunkami kostnej drene a zrážaním malých krvných ciev.