PARÍŽ - Kašeľ je jedným z najcharakterickejších príznakov nákazy koronavírusom. Mnohí ľudia preto vtedy siahajú po prípravkoch, ktoré obsahujú dextrometorfán. Nový výskum však naznačuje, že tieto lieky vedia viac uškodiť, ako pomôcť.
Nové prevratné zistenie o koronavíruse: Je to len ďalší dôkaz o tom, že...
Medzinárodný tím vedcov minulý štvrtok uviedol, že účinná látka vo viacerých sirupoch proti kašľu zvyšuje replikáciu vírusu SARS-CoV-2. Zistili to na základe výskumu, ktorý prebiehal v laboratórnych podmienkach. Zdá sa, že lieky proti kašľu s obsahom dextrometorfánu môžu zhoršiť priebeh koronavírusu.
Je obzvlášť dôležité, aby sa týmto liekom vyhýbali ľudia, ktorí majú podozrenie na nákazu. Dextrometorfán totiž potlačuje signály mozgu, ktoré spúšťajú reflex na kašľanie. Ide pritom o kľúčovú zložku prakticky všetkých voľnopredajných liekov proti kašľu. Dextrometorfán obsahuje napríklad robitussin, benylin, triaminic či theraflu. Testy v parížskom Pasteurovom inštitúte vykonané na opiciach dokázali, že keď je dextrometorfán zavedený do ich buniek v Petriho miskách, následné pridanie vírusu spôsobí jeho rast. Tieto zistenia boli publikované v časopise Nature.
Ďalšie látky, ktoré vedci testovali, by mohli pomôcť pri vytvorení protilátky proti koronavírusu. Ich pozornosť sa sústreďuje najmä na látku, ktorá sa objavuje v červoch žijúcich v Stredozemnom mori. "Liečba, ktorá bude účinná v boji s COVID-19, bude kombinovaná," domnieva sa farmakológ Nevan Krogan z Kalifornskej univerzity. Pokiaľ vedci využijú svoje poznatky o tom, kde a ako by sa mohol vírus narušiť, dokázali by vytvoriť silný kokteil liekov, ktorý by ho účinne napadol.