BERLÍN - Najväčší vplyv na spomalenie šírenia nákazy koronavírusom v Nemecku malo podľa dvojice vedcov z Univerzity v Norimbergu uzavretie škôl a škôlok a reštrikcie vychádzania. Naopak zatvorenie reštaurácií a obchodov prakticky nič neprinieslo.
Uzavretie škôl a materských škôl viedlo k spomaleniu rastu potvrdených infekcií o 7,9 percenta, obmedzenie vychádzania o päť percent a zákaz športových podujatí o 3,4 percenta. Tvrdia to nemeckí vedci Enzo Weber a Tobias Hartl z Ústavu pre výskum pracovného trhu (IAB) vo svojej štúdii. "Tieto dopady sú štatisticky vysoko signifikantné," píšu.
Žiadny podobný efekt naopak nenašli v prípade uzavretia reštaurácií, obchodov, kaderníctiev a ďalších podobných zariadení. Ich postupné otváranie, ku ktorému v súčasnosti pristupujú všetky nemecké spolkové republiky, by tak podľa výskumníkov nemalo viesť k významnému zhoršeniu epidemickej situácie. Republiky prijímali rôzne opatrenia v rôzny čas, čo umožnilo Weberovi a Hartlovi porovnať ich vplyv.
Nevýznamný efekt dvojica pripisuje taktiež uzavretiu nemeckých hraníc, cez ktoré teraz do krajiny môžu vstúpiť len ľudia, ktorí na to majú pádny dôvod, napríklad práca. Na otváranie hraníci v posledných dňoch tlačí v Nemecku čím ďalej tým viac politikov. Objavujú sa aj hlasy, aby Nemecko zrušilo dvojtýždňovú karanténu pre všetkých, ktorí tam po dlhšom pobyte v zahraničí prídu.