WASHINGTON - Jupiter bol ešte donedávna označovaný za ochranný štít zemegule, ktorý zachytáva nebezpečné meteority a bráni ich dopadu na zemský povrch. Najnovšie zistenia odborníkov však dokazujú niečo iné. Podľa nich nám nie je táto planéta príliš priateľsky naklonená a v skutočnosti ide o ostreľovača, ktorý nás ohrozuje.
Astronómovia ešte donedávna presvedčivo tvrdili, že najväčšia planéta našej slnečnej sústavy chráni Zem pred dopadom komét a asteroidov. Teória o tomto ochrannom štíte však dostala po výskume vedcov z NASA a z Univerzity v Južnom Queenslande poriadne na frak. Jeho výsledky totiž potvrdili, že Jupiter odvádza množstvo nebezpečných úlomkov práve smerom k našej planéte. "Ide skôr o ostreľovača Zeme, nie o jej ochrancu. Naše simulácie dokazujú, že Jupiter nefunguje iba ako štít. Kométy síce odkláňa, ale niektoré z nich posiela priamo k Zemi," uviedol americký planetárny fyzik Kevin Grazier.
Člen vedeckého tímu Jonti Horner vysvetlil, že táto planéta "čistí" priestor okolo zemegule, ale zároveň priťahuje veľa vesmírnych telies, ktoré by sa inak do blízkosti Zeme nedostali, a predstavujú tak pre nás hrozbu navyše. Podľa expertov by sa mali preto v tejto oblasti vykonať ďalšie výskumy. "Zem je v akomsi kozmickom priesečníku. Existujú stovky objektov v našej blízkosti, ktoré pre nás predstavujú potenciálne nebezpečenstvo. Preto musíme venovať väčšiu pozornosť tomu, čo sa vlastne deje v susedstve Jupitera," upozornil Horner.