BRAZÍLIA - Zábery muža z ohrozeného brazílskeho kmeňa poukazujú na bezohľadný postup ťažby dreva v amazonských pralesoch. Autormi videa, ktoré vzniklo ešte vlani v auguste, sú aktivisti z organizácie Survival International. K jeho zverejneniu ale došlo až v týchto dňoch. Dôvodom je neúnosná životná situácia pôvodných obyvateľov, ktorú najnovšie ohrozuje podnikateľská stratégia podporovaná prezidentom Jairaom Bolsonarom.
Zábery zachytávajúce člena kmeňa Awá-Guajá s mačetou v ruke obklopeného hustým dažďovým pralesom pochádzajú z Brazílie. Poukazujú na vážnu situáciu pôvodných obyvateľov tejto juhoamerickej krajiny. Kvôli bezohľadnému postupu miestnych drevorubačov a farmárov patrí totiž tento kmeň k najviac ohrozeným na našej planéte. Miesto na ich ústup a únik pred civilizáciou sa neustále zmenšuje a vďaka podnikateľským zámerom, ktoré podporuje aj súčasný brazílsky prezident Bolsonaro, bude stále menší.
"Video vzniklo pred takmer rokom, ale zverejnili sme ho až teraz ako varovanie pred genocídou, ktorá hrozí týmto ľuďom. Drevorubači majú na svedomí životy veľkého počtu pôvodných obyvateľov a prezident Bolsonaro a jeho priatelia z ťažobného priemyslu nie sú o nič lepší," uviedol Stephen Corry z organizácie Survival International.
Unikátne VIDEO Indiána, ktorý žije 20 rokov sám v Amazonskom pralese
Organizácia síce nemala povolenie na filmovanie, ale video náhodne nakrúteného muža aj tak zverejnila, aby poukázala na problematiku spojenú s neúnosnou ťažbou dreva. Bolsonaro sa od januárového nástupu do funkcie stal terčom kritiky za bezohľadnú likvidáciu amazonského dažďového pralesa a vytláčanie domorodého obyvateľstva s cieľom podporovať drevorubačov, baníkov a poľnohospodárov, ktorí ho volili. Prezidentova rétorika sa v oblasti životného prostredia zakladá na prísľube ukončenia tzv. "šiitskej ekologickej aktivity". Slovo "šiit" používa v tomto prípade ako synonymum radikalizmu a nie na označenie vetvy islamu.
Bolsonaro vo svojich vyhláseniach spochybňuje aj najnovšie oficiálne údaje, ktoré preukázali, že v júni vzrástlo odlesňovanie v krajine o 88 percent v porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom. "Prežívame skutočnú environmentálnu psychózu," vyhlásil minulý týždeň. Nezabudol pritom obviniť zahraničných novinárov z toho, že tvrdohlavo požadujú, aby 800 000 pôvodných obyvateľov Brazílie zostalo v "prehistorickom štáte bez prístupu k technológiám, vede a tisíckam zázrakov pokroku".