SIBÍR - Najnovšie výsledky práce archeológov na Sibíri rozpútali pochybnosti týkajúce sa pôvodu obyvateľov Severnej Ameriky. Analýza ľudských pozostatkov nájdených v tejto paleolitickej lokalite totiž naznačuje, že v oblasti žil doteraz neznámy ľudský druh geneticky úplne odlišný od Euroázijcov a Východných Aziatov.
Staroveká sibírska oblasť nachádzajúca sa v okolí rieky Jana bola zrejme pred 30 000 rokmi domovom neznámej skupiny ľudí veľmi odolnej voči tamojším mrazivým teplotám. Tieto zistenia uvedené v časopise Nature by mohli pomôcť objasniť dlhotrvajúce nezrovnalosti o pôvodných severoamerických obyvateľoch. Doteraz bol totiž ich pôvod spájaný najmä s oblasťou Beringia ohraničenou ruskou riekou Lena a kanadskou riekou Mackenzie. Tá kedysi tvorila akýsi most medzi Sibírou a Amerikou a časom skončila pod hladinou oceánu. Práve po pevnine, ktorá spájala v súčasnosti dva samostatné kontinenty, vraj kedysi putovali Euroázijzi a osídlili severnú časť amerického kontinentu.
Vedci odobrali starovekú DNA zo zvyškov 34 jedincov pochádzajúcich z obdobia 31 000 až 600 rokov, ktorí boli objavení neďaleko rieky Jana, známej najmä náleziskami srstnatých nosorožcov. Kľúčovými prvkami v tejto súvislosti boli boli drobné mliečne zuby patriace mužom. Hoci prvé vykopávky z roku 2001 naznačovali, že ide o pozostatky predkov pôvodných Severoameričanov, výsledky analýzy potvrdili niečo iné. Vyplynulo z nich, že príbeh obyvateľov tejto nehostinnej časti súčasného Ruska môže siahať až do doby pred 40 000 roki. "To, čo tu vidíme, je oveľa komplexnejší príbeh, ako sme si mysleli," vyhlásil dánsky genetik Eske Willerslev z Kodanskej univerzity.
Vedci varujú pred hrozbou väčšou ako Černobyľ: Na Sibíri sa roztápa permafrost a spolu s ním...
Spomínaní jedinci boli súčasťou doteraz neznámej, ale rozšírenej skupiny, ktorá vznikla pravdepodobne pred 38 000 rokmi, čiže v čase, keď sa Euroázijci a Východní Aziati stávali odlišnými. Žili ako veľkí lovci mamutov a srstnatých nosorožcov. Všetko teda naznačuje tomu, že populácia predkov pôvodných severoamerických obyvateľov bola výsledkom spojenia medzi Východnými Aziatmi, ktorí cestovali na sever a skupinou starovekých Severosibírčanov asi pred 20 000 rokmi. "Toto sú prvé dôkazy, ktoré máme a sú skutočne geneticky veľmi blízke pôvodným obyvateľom Severnej Ameriky," uviedol Willerslev. Starovekých Paleo-Sibírčanov pravdepodobne nahradila skupina Východných Aziatov smerujúca na sever, čím vznikla populácia Neo-Sibírčanov. "Prevažná väčšina genetického zloženia dnešných obyvateľov Sibíri má práve takýto pôvod. Toto je dôvod, prečo neexistuje úzke spojenie medzi súčasnými Sibírčanmi a Severnými Američanmi," doplnil genetik. Podľa neho išlo o veľmi zdravú populáciu schopnú prežiť v drsných podmienkach, ktorá pred 30 000 rokmi bez väčších problémov zvládala nehostinné podmienky Arktídy.