Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Vedci vyriešili ďalšiu zo záhad, ktorým je opradený Stonehenge: Toto naozaj nečakali

Stonehenge Zobraziť galériu (3)
Stonehenge (Zdroj: Getty Images)

LONDÝN - Vedci vyriešili ďalšiu zo záhad, ktorými je opradená megalitická stavba Stonehenge. Niekoľko tu pochovaných ľudí podľa najnovšieho výskumu nepochádzalo z okolia miesta, ale z takmer 300 km vzdialeného západného Walesu. Možno práve oni na miesto v južnom Anglicku priniesli dolerit, druh čadiča vyťaženého v západowaleskom pohorí Preseli, ktorý bol preukázateľne použitý pri jednej z raných fáz stavby.

Archeológovia si dlho lámu hlavu nad tým, prečo vlastne Stonehenge vzniklo. Nálezisko z mladšej doby kamennej, ktoré je zapísané na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO, mohlo byť svätyňou či observatóriom. V monumentálnom areáli sa nachádzajú okrem iného priehlbiny, v ktorých sa pred desiatkami rokov našli ostatky ľudí, ktoré zostali po kremácii. Vedci práve tieto zostatky kostí 25 ľudí, ktorí žili v rokoch 3180 až 2380 pred naším letopočtom, teraz preskúmali. 

Experti z britských, francúzskych a belgických univerzít skúmali výsledky analýzy podielu izotopu stroncia vo fragmentoch kostí. Takto zistili, že najmenej desať z nich nežilo v oblasti Stonehenge, ale v západnej Británii. Polovica z nich - piati - navyše zrejme prišla z juhozápadného Walesu, odkiaľ pochádzajú aj najstaršie monolity Stonehenge. 

Vedci vyriešili ďalšiu zo
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Getty Images)

Všetky pozostatky prešli kremáciou. Vedci sa až doteraz domnievali, že zo spálených kostí nie je možné zistiť pôvod zomrelej osoby. Výskum belgického vedca Christopha Snoecka zo Slobodnej univerzity v Bruseli, na ktorom pracoval na Oxforde, však odhalil, že kremácia v skutočnosti kryštalizuje štruktúru kostí a bráni tomu, aby izotop kľúčový pre určenie pôvodu bol kontaminovaný izotopickými signálmi z okolitej pôdy.

Podiel izotopov stroncia v kostiach a zuboch niektorých zo "staviteľov" Stonehenge, ktorých kostrové fragmenty sa našli v blízkosti stavby, poukazuje na to, že žili, alebo sa narodili, na západe Walesu. Tam boli vyťažené aj modré kamene, ktoré boli použité pri výstavbe prvých častí tohto monumentu, oznámil Rick Schulting z Oxfordskej univerzity. 

Vedci vyriešili ďalšiu zo
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Getty Images)

Chemické a minerálne zloženie modrých kameňov, ktoré ležia v centrálnej časti Stonehenge, geológovia preskúmali pred tromi rokmi. Napokon dospeli k záveru, že na juh Anglicka ich doviezli zo západnej časti Walesu - okrem iného ich prepravovali zrejme aj po rieke. Skupina vedcov vedených expertmi z archeologickej školy pri Oxfordskej univerzite vo svojej štúdii zverejnenej v časopise Scientific Reports píše, že nimi dosiahnuté výsledky zdôrazňujú význam medziregionálnych prepojení, ktoré zahŕňajú pohyb materiálov aj ľudí v oblasti stavby a pri využití Stonehenge.

Viac o téme: StonehengeZáhada
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu