BERLÍN - Rodina židovského dievčaťa Anny Frankovej, ktorá si počas skrývania pred nacistami v Amsterdame viedla teraz slávny denník, sa pred vojnou a po jej vypuknutí pokúšala vysťahovať do Spojených štátov a na Kubu. Amsterdamské múzeum Dom Anny Frankovej spoločne s americkým pamätníkom holokaustu informovalo o dokumentoch, ktoré ukazujú, že sa otec rodiny Otto dvakrát neúspešne snažil získať americké víza a že sa usiloval aj o víza na Kubu, napísala agentúra AP.
Denník Anny Frankovej ukrýval nemravné tajomstvá: Toto chcela zavraždená židovka ukryť pred svetom
"Som nútený venovať sa emigrácii a jedinou krajinou, kam by sme mohli ísť, sú Spojené štáty," napísal v roku 1941 Frank svojmu priateľovi v USA Nathanovi Strausovi. Rodina pôvodne žila v Nemecku, po nástupe Adolfa Hitlera k moci sa presťahovala do Holandska.
O vysťahovanie do USA sa očividne začal zaujímať prinajmenšom v roku 1938, kedy nacistické Nemecko k sebe pripojilo Rakúsko a československé pohraničie. Straus totiž oznámil, že v roku 1938 podal žiadosť na americkom konzuláte v Rotterdame, kde boli ale všetky dokumenty v máji 1940 zničené počas nacistického náletu.
Aj keby ku skaze dokladov nedošlo, bolo by pre rodinu ťažké do USA vycestovať, pretože Spojené štáty v čase, keď sa do krajiny snažili uchýliť státisíce ľudí, vydávali zhruba 30-tisíc víz ročne, poznamenala AP. Proces získania víza navyše trval niekoľko rokov, zahŕňal rozsiahlu byrokraciu a vyhlásenie od amerických priateľov či príbuzných.
Nový pokus o získanie víza v roku 1941 tiež stroskotal, pretože USA na sklonku roku vstúpili do vojny. V rovnakom roku sa Frank pokúsil pre rodinu získať vízum na Kubu, čo sa ale tiež nepodarilo.
"Všetky ich pokusy zlyhali, takže odchod do úkrytu bol ich posledným pokusom nedostať sa do rúk nacistov," povedala Annemarie Bekkerová z Domu Anny Frankovej.
Rodina sa v júli 1942 uchýlila do kancelárskej budovy otca Franka, kde mala vybudovaný tajný úkryt. Krátko predtým si Anna začala písať denník, ktorý viedla až do augusta 1944, kedy bola rodina nájdená a odoslaná do koncentračného tábora. Anna podľahla týfusu len pár týždňov pred koncom vojny, prežil iba otec Otto, ktorý následne denník pripravil na vydanie.