SYDNEY - Staručký vedec, ktorý nedávno podstúpil asistovanú samovraždu, sa pred svojou smrťou bál o osud našej planéty, pretože podľa neho na nej žije príliš veľa ľudí. Napísal o tom v liste, ktorého obsah zverejnil austrálsky právnik a zástanca eutanázie.
Uznávaný britsko-austrálsky vedec a ekológ David Goodall znova rozprúdil vášnivú debatu o eutanázii po tom, ako ju pred dvoma týždňami sám podstúpil na švajčiarskej klinike. Bol už totiž veľmi starý, nežil plnohodnotný život, a tým pádom tu podľa vlastných slov už dávno nemal byť. Ešte predtým, než ale navždy odišiel z tohto sveta, napísal list, ktorého obsah priblížil zástanca eutanázie Philip Nitschke.
Podľa zakladateľa organizácie Exit International sa Goodall obával o osud našej populácie kvôli jej nekontrolovateľnému nárastu. "Napísal, že odchádza práve včas. Rozhodnutie odísť z tohto sveta považoval za svoj osobný prínos k riešeniu otázky preľudnenia," uviedol. "Na svete je jednoducho príliš veľa ľudí, ktorí príliš veľa zjedia a menia ekosystém príliš rýchlo," vyjadril sa Goodall krátko pred smrťou.
Vedec vnímal klimatické zmeny, ktoré sa práve dejú na Zemi, ako dôkaz škôd vyvolaných práve enormným nárastom populácie. "Je príliš neskoro vrátiť sa späť k vyváženému systému, ktorý sme tu mali ešte asi do 50. rokov minulého storočia. Všetko, čo môžeme teraz urobiť, je adaptovať sa na zmeny a škody, ktoré sme spôsobili," stojí ďalej v liste.
FOTO Nastal osudný deň: Austrálsky vedec (†104) podstúpil asistovanú samovraždu, posledné slová
Goodall rozhodne nebol optimistom, čo sa týka budúcnosti ľudstva a predpokladal, že svet sa nebude držať parížskej klimatickej dohody, ktorá bola prijatá v roku 2015. Ľudstvo by to však podľa neho malo aspoň skúsiť.