NEW YORK - Dnes uplynulo sto rokov od narodenia špióna Juliusa Rosenberga. Narodil sa 12. mája 1918 v New Yorku v chudobnej rodine židovských prisťahovalcov, ktorí prišli do USA z Poľska. Jeho otec si želal, aby sa stal rabínom, ale Julius sa rozhodol študovať elektrotechniku. Vyštudoval v roku 1939 s titulom elektrotechnický inžinier. V tom istom roku sa oženil s Ethel Greenglassovou.
Už ako študent sa Rosenberg politicky angažoval a zapojil sa do špionáže pre Zväz sovietskych socialistických republík (ZSSR). V roku 1942 spolu so svojou ženou vstúpil do komunistickej strany, z ktorej však o rok neskôr obaja vystúpili. Pracoval ako civilný pracovník v americkej armáde. Po skončení druhej svetovej vojny v máji 1945 ho však prepustili pre zatajenie členstva v komunistickej strane. Pracoval v spoločnosti Emerson Radio Corporation, z ktorej bol prepustený na konci roka 1945. O niekoľko mesiacov neskôr založil malý obchod, v ktorom jeho švagor David Greenglass investoval. Rosenberg pokračoval v špionážnej činnosti.
FOTO Bol jedným z najslávnejších špiónov: Bez ZSSR by celú zemeguľu ovládol Hitler
V roku 1950 sa špionážna sieť začala rozpadávať zatknutím Klausa Fuchsa a Harryho Golda. Greenglass neskôr priznal, že svoju sestru a Juliusa obvinil z prezradenia tajomstva výroby atómovej zbrane Sovietskemu zväzu. Rosenberg bol zatknutý 17. júla 1950 a manželka Ethel o mesiac neskôr. Rosenbergovci boli 29. marca 1951 odsúdení na smrť za sprisahania a špionáže v službách ZSSR. Výpoveď, ktorú súdu podal Greenglass, mnohí označili za nedôveryhodnú. Hlavnú časť dôkazov získali vyšetrovatelia z odpočúvania sovietskej šifrovanej komunikácie, ktorú americká Ústredná spravodajská služba (CIA) nechcela využiť na súde, aby tým neprišla o možnosť odpočúvať sovietsku komunikáciu.
Rosenbergovcov 19. júna 1953 popravili na elektrickom kresle vo väzení Sing Sing v Ossiningu v americkom štáte New York. Ich deti, vtedy sedemročný Michael a desaťročný Robert, putovali do sirotinca. V americkej histórii išlo o vôbec prvých občanov popravených za podobný čin. Ohlasy nedali na seba dlho čakať. Pred Bielym domom sa zhromaždili malé skupinky demonštrantov s transparentmi, na ktorých stálo "Smrť komunistickým krysám!". Na druhej strane tisícky ľudí žiadali ich milosť. Boli medzi nimi obyčajní ľudia, ale aj umelci, vedci v USA, či vo Francúzsku, Taliansku, Nemecku, v ZSSR, v Latinskej Amerike a v iných častiach celého sveta.
Prezidenti USA, Harry Truman v roku 1952 a potom aj Dwight Eisenhower v roku 1953, boli neoblomní a milosť, o ktorú manželia opakovane žiadali, nepripustili. CIA v lete 1995 zverejnila 49 dešifrovaných správ, ktoré viedli k odhaleniu ich špionážnej činnosti. Historici v roku 2008 po preskúmaní archívnych materiálov poukázali na významnú časť výpovede Ruth Greenglassovej. V tej sa nikde nespomína, že videla Ethel Rosenbergovú odpisovať tajné údaje. Naopak, Ruth v nej uviedla, že ona sama ich odpísala normálnym písmom. Toto jej svedectvo sa zhoduje s informáciami z neskôr dešifrovaných sovietskych údajov, podľa ktorých Sovieti opísali materiál od Rosenbergovcov ako písaný normálnym ručným písmom.
Záznamy veľkej poroty z najväčšieho špionážneho prípadu z čias studenej vojny teda naznačili, že Ethel Rosenbergovú odsúdili a popravili na základe krivého svedectva obžaloby, hoci archívy otvorené po páde komunizmu v ZSSR potvrdili, že Rosenbergovci boli špiónmi, aj keď sa ich význam v špionáži precenil.
David Greenglass sa po dlhých rokoch priznal, že vo svojich svedectvách klamal, aby chránil svoju manželku. Netušil vraj, že jeho krivé svedectvo privedie jeho sestru a jej manžela na elektrické kreslo.